Selanik: Rasti i vdekjes së të burgosurit shqiptar Ili Kareli është para Gjykatës së Apelit

- Advertisement -

Pas një periudhe të gjatë rasti i gjatë i vdekjes së të burgosurit shqiptar Ili Kareli, i cili vdiq pas torturave në Burgun e Nigritës në Mars 2014, po rigjykohet tashmë në Gjykatën e Apelit të Përbashkët të Betuar në Selanik. Në sallën e gjyqit janë ulur 13 ish – zyrtarë të burgut Nigrita, të cilët u dënuan në shkallën e parë me 5 deri në 7 vjet burg, ndërsa njëri prej tyre u dënua me 3 vjet burgim me kusht. Të gjithë ishin të lirë në pritje të gjykimit në Gjykatën e Apelit, me kusht që të mos largohen nga vendi. Në fillimin e gjykimit të apelit, të pandehurit mohuan akuzat kundër tyre, duke deklaruar pafajësinë e tyre. Procesi i provave filloi me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të prokurorisë. Gjykata e shkallës së parë e kishte shpallur të akuzuarin fajtor për kryerjen e torturës, e cila shkaktoi dëmtime të rënda trupore. Sipas të njëjtit vendim, vdekja e të burgosurit 42-vjeçar shqiptar Ilia Kareli ndodhi pas një sulmi në zemër, i të cilit ndodhi pak para mbërritjes së tij në Burgun e Nigritës.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...