Rriten infektimet me Covid-19. Regjistrohen 2.670 raste të reja, 51 raste në Sarandë, 6 në Delvinë, 7 në Konispol, ndërkohë pati 6 humbje jete, 2 nga Saranda në 24 orët e fundit

- Advertisement -

Në 24 orët e fundit janë kryer 9,485 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 2670 qytetarë. Vihet re se ende ka një shtim të rasteve të personave pozitiv në Sarandë. Në 24 orët e fundit në Sarandë, sipas Ministrisë së Shëndtësisë janë regjistruar 51 raste me coronavirus, 6 raste në Delvinë dhe 7 në Konispol. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete, 2 qytetarë nga Saranda,36 dhe 84 vjec me SARS-COV2 pozitiv. Janë shëruar 2152 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 216.785 që nga fillimi i epidemisë. Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. MSH apelon qytetarët që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë të vaksinës, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.
Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...