Rrezikoi të mbytej në Sarandë, 3-vjeçari mbërrin pa frymë në spital, dërgohet me helikopter në Tiranë

- Advertisement -

Një fëmijë 3 vjeç e gjysmë për pak ka humbur jetën në bregdetin e Sarandës.
Vogëlushi nga Tirana ka mbërritur në urgjencën pediatrike të Sarandës pa frymëmarrje dhe pa vetëdije.
Sarandalife mëson se është ndërhyrë menjëherë duke vendosur në oksigjen dhe me sondë nazogastrike për të nxjerrë ujin e aspiruar.
I mituri u dërgua për ndjekje e trajtim te mëtejshëm në QSUT me helikopter.
Ngjarja ka ndodhur në plazhin publik “Hasan Tahsini” në Sarandë ku familja e tij nga Tirana po kalonte pushimet.
Sipas bluzave të bardha të pediatrisë Sarandë bëhet me dije se “Pranëmbytja” është mbijetesa (edhe e përkohshme) mbi 24 orë nga momenti i mbytjes.
Dëmtimi që vjen si pasojë është asfiksia, mbingarkesa me likide, dëmtimet pulmonare, hipotermia (ulja e temperaturës).

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...