Një dhëndër nga Piqerasi në Ukrainë (Nga Miho Gjini)

Dhe ëndra u prish
Kishte disa vite që në fshatin tim Piqeras, mbërriti edhe një familje ukrainase për të kaluar pushimet tek gjitoni im Hyso Velaj, njeri shumë i mirë, punëtor i palodhur, me origjinë nga Tepelena, që thoshte gjithmonë me shaka se ishte nipi i Ali Pashë Tepelenës. Disa kineastë nga Prishtina e besuan fjalen e tij dhe e regjistruan këtë person të çuditshëm brënda mureve të kështjellës së Pashait!… Ai ndërtoi në hyrje të Piqerasit, buzë rruge, një Bar-Restaurant e një kat të asaj ndërtese, me dhoma pushimi për turistët shqiptarë e të huaj. Ku më mirë se në Piqeras mund të pushonte mbarazi kushdo,në një klimë detare e malore bashkë, nga jashtë e nga brënda vëndit. Me të tre djemtë që sapo kishin hedhur shtatin dhe me vajzën, që më pas e dergoi të studjonte gjuhë-letërsinë Shqipe në Tiranë. Aty edhe erdhën turistët e parë të mirëpritur nga familja Velaj…..

Mirepo djali i madh i Hysos, shtatlartë e i bukur, ra menjëherë në dashuri me të bijën e nje qytetareje nga Ukraina, e cila komunikonte me të ca anglisht e ca në gjuhën ruse. Ndofta prania ime atë behar, si edhe njohja ime me këtë gjuhë, bëri që Romeo të me fliste për “Juljetën” e tij dhe për realizimin e nje ëndrre të bukur që kishte lindur befas dhe e kishte bërë shumë të lumtur. E njohu vajzën Ukrainase me fshatin e tij të bukur, me plazhet e virgjëra te Bunecit e të Sarandës dhe vajza e dashuroi Romeon tonë marrëzisht. Kjo bëri që Vajza ta ftojë djalin nga Piqerasi në Ukraine, ta njihte me njerëzit e atdheun e saj dhe të ëndëronin së bashku për ngritjen e “kështjellës” së tyre, që sapo do tua prishte lufta që po afrohej. As që e mendonin se tanket e aeroplanet ruse do të sulmonin ,do te shkatërronin gjithshka me raketa,do përflaknin rrugët, sheshet e ndërtesat publike dhe do të llahtarrisnin familjet paqësore, fëmijët e të dashuruarit rishtazi. U tmerruan që të gjithë. Dhe “sytë e mëndjes” më shkuan menjëherë tek dhëndri nga Piqerasi, i mbetur në Ukrainë, për të ngritur edhe ai një ëndër lumturie!Në pamundësi të komunikoja tani me Romeon, hyjë në faqen e tij elektronike dhe mësoj se më 29 janar ai festonte aty i qetë, ditëlindjen dhe Lusia Sakowicza e uronte kështu: “Gëzuar ditëlindjen Romeo! Ju urojmë shëndet, gëzime, dashuri!Le të bëhen ëndrrat e tua realitet!”
Po ëndrra e Romeo Velaj me ukrainasen Eugenia Kuropatkina qe prishur befas nga tanket ruse. Raketat ruse binin përreth tyre. Midis flakëve, tymit e shkatërimeve, dhëndri nga Piqerasi niset drejt atdheut të tij përmes kufirit me Rumaninë. “Është shumë e vështirë të flasësh për situatën në Ukrainë,-shkruan ai në Fb.- Kemi 40 orë që udhëtojmë me makinë, të shpëtojmë nga bombat e raketat e rusisë. Ç’faj ka populli të përjetojë këto momente tmerri e terrori. Ukraina është Ukrainë. Ukraina do të fitojë!” Miho Gjini

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Zbardhet ngjarja, dogji makinën në Delvinë, arrestohet autori (EMRI)

Zbardhet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Delvinë,...

Ka nisur nga bashkia puna për pastrimin e kanaleve ujitëse

Bashkia e Sarandës ka bërë publike sot punën që...

NJË DITË E VEÇANTË PËR FËMIJËT E VEÇANTË

Natyra dhe deti janë qetësim dhe frymëzim për të...

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë,(Video)

Kontrollet janë përqendruar në evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve...