Autoritetet ukrainase penguan komplotin për vrasjen e Zelenskit, thotë zyrtari i lartë

- Advertisement -

Një zyrtar i lartë ukrainas zbuloi të martën se autoritetet në vend penguan një komplot të dyshuar për atentat kundër Presidentit Volodymyr Zelensky.
Gjatë një konference, shefi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov zbuloi se forcat ukrainase ndaluan një plan për të vrarë Zelensky, sipas një postimi në Telegram nga autoritetet ukrainase.
Danilov tha se Kadirovitët – të përbërë nga forcat speciale elitare çeçene, sipas Axios – kishin një komplot për të “eliminuar presidentin tonë”. Ne e dimë mirë operacionin special që do të zhvillohej drejtpërdrejt nga Kadirovitët për të eliminuar presidentin tonë”, tha Danilov, sipas postimit në Telegram të përkthyer nga Axios.
Danilov tha se individë nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë, të cilët nuk janë në favor të luftës, u thanë autoriteteve për komplotin. Ai shtoi se grupi i Kadyrovitëve që qëndronte pas komplotit të atentatit u nda në dy pjesë – njëri u shkatërrua në Gostomel dhe tjetri është “nën zjarr”, sipas Axios. Lajmi për komplotin e dyshuar të vrasjes erdhi në ditën e gjashtë të pushtimit rus të Ukrainës, i cili filloi javën e kaluar kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një operacion ushtarak në ish-shtetin sovjetik.
Forcat e Moskës kanë sulmuar një sërë qytetesh, por rezistenca e ashpër ukrainase nga ushtria dhe qytetarët e armatosur privatë ka ngadalësuar përpjekjet e tyre. Granatimet ruse goditën një numër lokacionesh në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, të martën ndërsa forcat ruse iu afruan Kievit. Në ditët e kaluara, Zelensky është shfaqur si një hero global pasi ai mbetet në vendin e tij të origjinës duke udhëhequr një përpjekje mbrojtëse pavarësisht rrezikut që i vinte.
Zelensky u zgjodh president në vitin 2019. Para kësaj, ai ishte një aktor dhe komedian.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...