“Lungomare 3” nis në 2022, banorët ende të paqartë se si do të kompensohen

- Advertisement -

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me publikimin e një videoje nga projekti “Lungomare 3”, që shtrihet përgjatë vijës bregdetare Vlorë – Radhimë – Orikum.

“Mirëmëngjes dhe me projektin e “Lungomare 3″, përgjatë vijës bregdetare Vlorë – Radhimë – Orikum, ku fillimvitin e ardhshëm ngrihet kantieri i një tjetër transformimi rrënjësor urban, ekonomik e social, ju uroj një ditë të mbarë.”, bën me dije Rama.

“Lungomare 3” ose siç njihet ndryshe zgjatimi i shëtitores në drejtim të Radhimës dhe Orikumit, ka hasur në kundërshtinë e banorëve të zonës.

Pasi janë njohur me projektin final të zhvillimit të kësaj zone, banorët kanë hedhur dyshime për selektime të qëllimshme, duke akuzuar  firmën projektuese se ka marrë para për përfshirjen ose jo të objekteve ekzistuese në këtë projekt zhvillimi.

Banorët nëpërmjet përfaqësuesit të tyre ligjor,  kanë kërkuar që projektuesit dhe grupi i ekspertëve të vijnë në terren për të verifikuar situatën e ndërtimeve.

Përveç objekteve, banorët nuk kanë informacion se si dhe sa do t’u kompensohen tokat që kanë në pronësi dhe të trashëguara brez pas brezi.

/sarandalife.al/

 

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...