Lufta në Ukrainë dhe pasojat në xhepin e konsumatorit grek

- Advertisement -

Karburantet me cmime te volitshme. Ngrohja me pikatore. Energjia elektrike më e shtrenjtë se kurrë. Ushqime me çmime që askush nuk e imagjinonte se mund t’i afrohej. Buka në mbarë botën do të arrijë një kosto rekord.
Lufta në Ukrainë, fillimisht vetëm në vitin 2022, pritet t’i kushtojë ekonomisë botërore të paktën 400 miliardë dollarë. Ky është një vlerësim minimal i ekonomistëve, i cili bazohet edhe në një parashikim optimist: se kjo luftë nuk do të zgjasë aq sa zgjati lufta në Jugosllavi. Me pak fjalë, do të jetë më i shkurtër dhe efektet e tij në infrastrukturën strategjike, energjinë, prodhimin e energjisë elektrike, portet, rrjetet hekurudhore etj., do të jenë minimale. Megjithatë, kjo qasje është e parakohshme dhe ndoshta joreale. Disa argumentojnë se kjo luftë do të zgjasë shumë dhe do të zhvillohet në një Afganistan evropian. Në këtë rast, ndikimi ekonomik do të kalojë shumë më tepër se 400 miliardë në vit.

Në Greqi, veçanërisht, ku ekonomia ishte në rrugën e duhur për t’u rritur me më shumë se 5% këtë vit, çmimet e larta të energjisë, të cilat do të rëndojnë pjesë të konsiderueshme të ekonomisë, si prodhimi primar, industria, transporti dhe turizmi, mund të kenë një efekt negativ. ndikim në normën e rritjes së PBB-së së Greqisë prej 1%, me koston totale të luftës ende për t’u përcaktuar. Sipas ministrit të Financave, Christos Staikoura, pushtimi rus ka krijuar katër shtylla pasigurie në ekonomi. Fillimisht, në tregti, ku Evropa në tërësi është shumë e varur nga dy vendet ndërluftuese për produkte specifike, si drithërat. Së dyti, në uljen e besimit të investitorëve, si në kohë krize investitorët tradicionalisht i drejtohen “strehëve të sigurta”. Së treti, në fushën e inflacionit, që sjell rritje të çmimeve të energjisë, plehrave dhe grurit dhe goditje në turizëm, dhe së katërti, në rritje të kostove buxhetore.
Më konkretisht, ndikimi kryesor negativ në Evropë dhe Greqi do të vijë nga rritja e kostove të energjisë, e cila me gjasë do të jetë shumë më e ndjeshme në të ardhmen e afërt, me analistët duke “parë” që së shpejti nafta do të arrijë në 125 dollarë për fuçi. Rusia, si hakmarrje për sanksionet perëndimore, ndalon furnizimin me gaz në Evropë, çmimet mund të rriten.

Nëse lufta nuk përfundon së shpejti, parashikimet pozitive për turizmin, me të ardhura që priten të tejkalojnë ato të 2019-ës në 2022, do të zbuten pasi do të shkaktojë pasiguri udhëtimi dhe kosto më të larta për familjet evropiane, pavarësisht se nga 18 miliardë euro. në faturat e udhëtimeve në vitin 2019, vetëm 433 milionë erdhën nga Rusia, e cila nuk është më një treg i rëndësishëm.
Në të njëjtën kohë, trazirat në tregjet e kapitalit ndikojnë në kostot e huamarrjes së kompanive dhe ekonomive si ajo greke, e cila ende nuk ka “notën e investimit”, ndërsa rrit kostot fiskale në një kohë kur vendi kërkon të rikthehet. te tepricat parësore. Të dhënat e reja, megjithatë, hapin një “dritare” për shtrirjen e fleksibilitetit fiskal në nivel të eurozonës, me mundësi të zgjatjes dhe në vitin 2023 nuk mund të përjashtohet klauzola e arratisjes.
Bazuar në vlerësimet e stafit financiar se çdo rritje e çmimit të gazit me 10 euro/MWh ka një ndikim neto prej 600 milionë euro ose rreth 0.3% të PBB-së në bazë vjetore (edhe pse vlerësimi përkatës i Komisionit arrin në 0.5%. të PBB-së së eurozonës), kostot për ekonominë greke janë llogaritur si më poshtë: Ndërsa qeveria vazhdon programin e subvencionimit për faturat e energjisë elektrike dhe gazit për familjet, një kosto vjetore prej 3-4.5 miliardë euro llogaritet për të ruajtur nivelet aktuale të subvencioneve. Megjithatë, financimi i subvencioneve vjen nga 3-3.5 miliardë euro, në varësi të fuqisë mbizotëruese dhe çmimeve të CO2, nga teprica e akumuluar në llogarinë e BRE (ELAPE) për shkak të kthimit të flukseve kryesore të të ardhurave në një mjedis me çmime të larta, e cila është gjithashtu neutrale buxhetore. Kështu ndikimi përfundimtar në buxhet është i kufizuar në 0.5-2 miliardë euro ose 0.3% deri në 1% të PBB-së.
Në çdo rast, lufta ka prekur pjesërisht kompanitë greke, importet, eksportet dhe vetë ekonominë. Eksportet greke në Federatën Ruse, megjithatë, kalojnë çdo vit në nivelin e vetëm 200 milionë euro, ndërsa eksportet ruse në 4 miliardë euro. Në Ukrainë operojnë rreth 45 kompani greke, të cilat janë kryesisht aktive në fushën e tregtisë së ushqimeve, frutave dhe perimeve, përzgjedhjen e personelit për transportin grek, shërbime konsulence, turizëm dhe hoteleri.
Çmimet për ushqimet kryesore si gruri, vaji i lulediellit dhe misri kanë arritur tashmë nivele rekord ditët e fundit, siç tregohet nga Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të OKB-së, i cili llogarit koston e shumë ushqimeve të kombinuara.
Me shanset për paqen të pakta, planeti duket se po përballet me një krizë globale ushqimore.
Edhe para pushtimit rus të Ukrainës, bota tashmë po përjetonte çmime të larta për energjinë, ushqimin dhe madje edhe transportin detar, pasi kërkesa pas pandemisë u rikuperua më shpejt se oferta. Tani, lufta po përkeqësohet, pasi zhvillohet mes dy gjigantëve bujqësorë. Eksportuesi numër një në botë i grurit ka kryesuar numrin e pestë në të njëjtën listë – Rusia dhe Ukraina së bashku prodhojnë 30% të grurit në botë.
Ukraina ka ndaluar eksportet për shkak të luftës dhe sanksionet ekonomike ndaj Rusisë i kanë larguar blerësit.Shiriti i verdhë në flamurin ukrainas përfaqëson fushat e gjera të lulediellit të vendit.
Ukraina është eksportuesi më i madh i vajit të lulediellit, duke zënë më shumë se 40% të furnizimit botëror. Rusia nuk është shumë larg, pasi ajo përfaqëson tregun.
Për shkak të luftës, fabrikat ukrainase të vajit të lulediellit kanë ndërprerë prodhimin. Si rrjedhojë, është rritur ndjeshëm rritja e zëvendësuesve si vaji i palmës, çmimi i të cilit është rritur gjithashtu.
Përveç kësaj, për një korrje të mirë, fermerët kanë nevojë për pleh. Dhe kush është eksportuesi kryesor i plehrave në botë? Rusia, e cila tashmë ka ndaluar eksportet, duke rritur kështu kostot e prodhimit në vendet e tjera.
Shporta e konsumit në Greqi, por edhe në mbarë botën, është “rënduar” nga çmimet e larta dhe kjo nuk pritet të ndryshojë së shpejti…

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...