Kapet peshkaqëni150 kg në detin e Sarandës(Video)

- Advertisement -

Herët në mëngjes të ditës së sotme dy peshkatarët Mateo Gugashi dhe Spartak Ahmeti  (Taku i Malisë), u nisën si zakonisht për të ngritur rrjetat e peshkimit të hedhura ditën e djeshme në vëndin e quajtur Pogajet. Dëshira dhe shpresa e tyre ishte që në prag të vitit të ri, gjuetia t’ju sillte bereqet dhe ashtu doli. Pasi mbritën në vëndin e duhur dhe gjetën simallurën e fundit filluan të tërhiqnin rrjetat, por që në fillim ata ndjenë se diçka jo e zakonshme po ndodhte në fundin e detit. Mateua kërkoj ndihmën e Takut dhe të dy filluan të tërhiqnin me sa fuqi që kishin rrjetat dhe ti hidhnin në skaf. Duke ngritur rrjetat ata i panë ato të coptuara dhe menjëherë e morën vesh se një egërsirë e madhe ja kishte shkaktuar atë dëm. Kur rrjetar u afruan ata panë një peshk gjigand, dhe e morën vesh se Viti i Ri po ju bënte një dhuratë bujare. Në rrjetat e tyre kishte rënë një peshkaqën i gjatë 1.5 m i quajtur Apepu( që konsumohet) me një peshë 1.5 Kv. Nuk është hera e parë që në rrjetat e tyre bien egërsira si kjo e sotmja.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...