In memoriam… Një vit pa Agim Maton, “Mjeshtri i Madh”. Nga gazetarja Shpresa Dine

- Advertisement -

“Mjeshtri i Madh”, miku i te gjitheve nuk jeton me. Sot u shua nje mendje e ndritur, qytetar model, mik e shok me te gjithe. Dhimbje per njeriun e mire, fisnik dhe tere talent te lindur per gjithecka ne fushen e letrave. Jeta e Agim Matos, e ketij poeti te talentuar i ngjan asaj te Sizifit, i cili per biografi iu nderpre perdhunshem, krijimtaria dhe botimet. Po jeta e Agim Matos eshte e do te jete nje yll qe ndricon dhe kurre nuk do te shuhet. Jane te paket ata qe kane arritur majat e suksesit me poezite dhe poemat brilante ne shkalle kombetare.
Agim Mato shkelqeu me gjithe performancen e tij.
Fjalerralle, i ndjere, metaforik, beri emer mes poeteve me te mire te Shqiperise.
Pa hezitim mund te themi se Agimi beri poezine e vet me stil brilant e me ndjeshmeri deri ne detaje. Por jo vetem kaq. Agimi beri me pasionin e poezise edhe televizion ne Sarande. Televizionin “Riviera” nje dritare televizive e kompletuar ne pajisje dhe me gazetare te pergatitur. Ishte i vecante ne komunikimin me ne, gazetaret,Agimi. Keshillat e Tij ne fushen e gazetarise, ishin frymezim per punen e tone. E kur ikin para kohe keto figura, poete dhe miq te tille duket se krijohet nje boshllek dhe ditet nuk kane kuptimin e vet. Do na mungosh shume, miku yne.
Do t’i mungosh poezise, miqve, gazetareve dhe familjes.
Lamtumire, miku yne fisnik. Parajsa qofte perjetesia per Ty!

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...