Igumenica: Ngordh nga të ftohtit peshku në lagunën e Drepano (foto).

- Advertisement -

Mijëra peshq ngordhën masivisht në lagunën e Drepanos në Igumenicë , kur rreth orës 6 të mëngjesit temperatura e ujit arriti në 0 gradë Celsius. E vetmja fermë peshku e kooperativës së peshkimit që ndodhet aty mbante rreth 370 mijë peshq, shumica e të cilëve kanë dalë të ngordhur në lagunë. Nuk dihet numri i peshqve që në fakt janë ngrirë deri në ngordhje, përveç kultivimit të peshkut, në liqen. Ky fenomen ka ndodhur edhe rreth një dekadë më parë. Sipas specialistëve që të mos ndodhë ky fenomen duhen erëra të tilla që uji të hyjë nga deti në lagunë dhe prej andej të dalin edhe temperatura të ulëta. Në vendngjarje ndodhen specialistë të peshkut nga departamenti i peshkimit të njësisë rajonale Thesproti për të vlerësuar dëmet.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...