Greqia rikthen çështjen e Detit me Shqipërinë, Mitsotakis i kujton Ramës mbështetjen për anëtarësimin në BE

- Advertisement -

Mediat greke shkruajnë se kryeministri Edi Rama është takuar në Mynih me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Sipas mediave, gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih, dy homologët kanë folur për një sërë çështjes, mes të cilave dhe çështja e detit, që është dërguar në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Pjesë e diskutimeve kanë qenë dhe marrëdhëniet dy-palëshe dhe forcimi i tyre. Gjithashtu Mitsotakis i ka thënë Ramës se ka mbështetjen e vendit të tij në procesin e anëtarësimit në BE.
Kyriakos Mitsotakis ka pasur takime të shkurtra edhe me kryeministrin e ri të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski, me të cilin së fundmi ka pasur një bisedë telefonike, por edhe me presidenten e Kosovës, Viosa Osmani, bëjnë të ditur burime qeveritare për mediat greke.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...