Greqi: Nga e hëna gjobë për të pavaksinuarit mbi 60 vjeç.

- Advertisement -

Më 16 janar skadon afati që u jepet shtetasve mbi 60 vjeç që nuk janë vaksinuar, për të vijuar menjëherë procedurën përkatëse. Ndryshe, gjoba prej 100 euro do të fillojë të hënën e ardhshme. Në veçanti, qytetarët e pavaksinuar mbi 60 vjeç do të gjobiten me 100 euro për çdo muaj që nuk vaksinohen. Në amendamentin përkatës thuhet se detyrimi për vaksinim ka të bëjë me “të gjithë personat fizikë që kanë vendbanimin apo vendbanimin e tyre të zakonshëm brenda territorit grek dhe kanë lindur deri më 31 dhjetor 1961”. Kryqëzimi i të dhënave të të pavaksinuarve do të bëhet nëpërmjet Qendrës së Ndërveprueshmërisë së Sekretariatit të Përgjithshëm të Sistemeve të Informacionit, e cila do të mundësojë kontrollin e të dhënave nga platforma e vaksinimit. Gjoba prej 100 euro do të vendoset automatikisht nga AADE, pas kryqëzimit të të dhënave të mësipërme. Sipas asaj që ka njoftuar qeveria, fondet që do të grumbullohen do të ndahen për forcimin e Sistemit Kombëtar të Shëndetësisë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...