EODY: 235 raste të infektimit me virusin e Nilit Perëndimor-19 vdekje

Në Greqi janë diagnostikuar gjithsej 235 raste shtëpiake të infeksionit me virusin e Nilit Perëndimor, nga fillimi i periudhës 2022 deri më 20 shtator, nga të cilat 152 kanë paraqitur manifestime nga sistemi nervor qendror (SNQ, encefaliti dhe/ose meningjiti dhe/dhe akut. paralizë e dobët) dhe 83 kishin manifestime të lehta (p.sh. sëmundje febrile)/pa manifestime të SNQ.
Sipas raportit të EODY, gjatë javës së kaluar janë diagnostikuar 39 raste të reja. Ka pasur 19 vdekje në pacientët me infeksion virusi dhe manifestime të SNQ të moshës mbi 62 vjeç. Një vdekje shtesë e një pacienti të diagnostikuar me infeksion nga virusi i Nilit Perëndimor i atribuohet problemeve të tjera shëndetësore bashkëekzistuese.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...