E Gjithë Bota Vëmendjen Tek Ukraina/ Pse Ka Kaq Rëndësi Ky Vend?.

- Advertisement -

Është një nga vendet më të mëdha në Evropë për nga territori me 41 milionë njerëz me arsim të lartë të motivuar fuqishëm për të punuar.
Si renditet kombi i Ukrainës:    “I pari në Evropë në rezervat e provuara të rikuperueshme të xeheve të uraniumit;

Vendi i dytë në Evropë dhe vendi i 10 në botë për sa i përket rezervave të xehes së titanit;

Vendi i dytë në botë për sa i përket rezervave të eksploruara të xeheve të manganit (2.3 miliardë tonë, ose 12% e rezervave botërore);

Rezervat e 2-të më të mëdha të mineralit të hekurit në botë (30 miliardë tonë);

Vendi i dytë në Evropë për sa i përket rezervave të xehes së merkurit;

Vendi i 3-të në Evropë (vendi i 13-të në botë) në rezervat e gazit argjilor (22 trilion metra kub)

E katërta në botë për nga vlera totale e burimeve natyrore;Vendi i 7-të në botë në rezervat e qymyrit (33.9 miliardë ton)

Ukraina është një vend bujqësor:
I pari në Evropë për sa i përket sipërfaqes së tokës së punueshme;
Vendi i 3-të në botë për nga sipërfaqja e tokës së zezë (25% e vëllimit botëror);
Vendi i parë në botë në eksportet e lulediellit dhe vajit të lulediellit;
Vendi i dytë në botë në prodhimin e elbit dhe vendi i 4-të në eksportet e elbit;
Prodhuesi i tretë më i madh dhe eksportuesi i katërt më i madh i misrit në botë;
Prodhuesi i 4-të më i madh i patates në botë;
Prodhuesi i 5-të më i madh i thekrës në botë;
Vendi i 5-të në botë në prodhimin e bletëve (75,000 ton);
Vendi i 8-të në botë në eksportet e grurit;
Vendi i 9-të në botë në prodhimin e vezëve të pulës;

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

‘’Made in Saranda’’ Pirro Naçi

Brenda pak ditësh në Athinë u takua me ‘’gjysmën’’...

Blendi Klosi prezantohet drejtues politik i Partisë Socialiste për Qarkun Vlorë

Blendi Klosi u prezantua sot në Vlorë si drejtues...

Aksident në aksin Kardhiq-Delvinë, motomjeti del nga rruga, humb jetën shoferi (EMRI)

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur këtë të...