Djepi i jetës nëna ime

- Advertisement -

Me nënën e mbylla vitin
Te riun e hap me nënën
Me të plot e kemi shpirtin
Pa të bosh e kemi zemrën.

Të gjithë jetojmë te nëna
Ajo foleja, ne zogjtë
Neve yjet ajo hëna
Lidhur si mishi me thonjtë.

Nuk ndahet lulja nga ngjyra
Dhe dafina nga lavdia
Edhe syri nga fytyra
Dhe zemra nga dashuria.

Unë e hap ditën me nënën
Nëna e mbyll ditën me mua
Se ato ne botë u gjenden
Ajri jonë për të frymuar.

Zoti i madh e dërgoi Perëndeshë këtu në tokë
Jeta nga nëna filloi Ti je magjia ne botë.
Djepi plot me përgjërime
Syri i bukur i pa gjumë

Ti me rri tek zemra ime
Tek zemra te rri dhe unë…
Nëna ime djepi i jetës
Syri i shkruar me flori
S’është asgjë mjalti i bletës
Para qumështit në gji…

Jam larg teje degë e kengës
Mall me vjen e do më vijë
Kush e ndjen mallin e nënës
E harron plakjen e tij…

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...