Diabeti,cfarë është,kush jane simptomat,rreziqet dhe si të parandalohet.

Diabeti është një sëmundje kronike që karakterizohet nga një tepricë sheqeri (glukozë) në gjak, e njohur si hiperglicemi. Ajo ndahet në dy forma kryesore: diabeti tip 1 dhe diabeti tip 2.
Diabeti tip 1: karakterizohet nga mungesa totale e sekretimit të insulinës, ndërsa diabeti tip 2 përcaktohet nga një ndjeshmëri e zvogëluar e organizmit ndaj insulinës, prodhuar normalisht nga indet e synuara (mëlçia, muskujt dhe indi dhjamor), dhe / ose sekretim i reduktuar i insulinës nga pankreasi (nga qelizat e quajtura qelizat beta).
Diabeti tip 2: është një sëmundje mjaft e përhapur në të gjithë botën dhe prevalenca e tij po rritet vazhdimisht.
Cilat janë simptomat e diabetit?
Simptomat: ndonjëherë shfaqen kur sëmundja tashmë është e pranishme për vite me radhë. Simptomatologjia klasike, në raste akute, karakterizohet nga lodhja, etja e shtuar (polidipsia), diureza e shtuar (poliuria), humbja e peshës së pakërkuar, ndonjëherë edhe shoqëruese me oreks të shtuar, gjendje të keqe, dhimbje barku, deri për të arritur, në rastet më serioze, në konfuzion mendor dhe humbje të vetëdijes.
Komplikimet kryesore që vijnë nga diabeti mund t’i shkaktojnë dëmtime të ndryshme pacientit, të cilat ndahen në:
• Neurologjik (neuropati): ndryshimi anatomik dhe funksional i sistemit nervor qendror, periferik dhe vullnetar, sensor, motorik, vizual, akustik.
• Renale (nefropati): dëmtimi i strukturave filtruese të veshkave (glomerulet dhe tubulat renale) që në raste ekstreme mund të çojë në dializë (në Itali 30% e pacientëve në terapi dialize janë diabetikë).
• Okular (retinopatia): shkaktuar nga hiperglicemia kronike dhe hipertensioni që çon në ndryshimin e enëve të gjakut me përkeqësim pasues të shikimit deri në verbëri.
• Kardio-cerebrovaskulare: infarkt miokardi ose sëmundje ishemike e zemrës, goditje në tru.
#Përmes një testi të intolerancës ushqimore mund të parandaloni këto lloj sëmundjesh, apo edhe të kuroni diabetin e tipit 2.
Për të bërë testin mund të shkoni në klinikën tonë ku do te beni testin.
Mund të prenotoni këtu me një mesazh privat, një mesazh Whatsapp ose Viber ose mund te telefononi në numrat:
📞 0696375822
📞 0694644493
📞 044804477
Shkruani emrin dhe mbiemrin tuaj dhe ne do t’ju dërgojmë konfirmimin e ditës dhe orën kur do të zhvillohet testi i intolerancës ushqimore.
AniMi Elite Medical Center,
Rruga ” Don Bosko”,
Hyrja n.1, Ap. Nr. 11, Kati i trete,
Klinika Mundeson
#Parking privat.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...