Ambasada ruse në Greqi kërcënon : “Hapi i konfliktit, nuk do të mbetet pa pasoja”

- Advertisement -

Ambasada ruse në Greqi ka nisur kërcënimet pas vendimit për dëbimin e 12 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Në një deklaratë, ambasada ruse foli për “shkatërrim të marrëdhënieve dypalëshe”, ndërsa theksoi se masa nuk do të mbetet pa përgjigje.
Konkretisht, ambasada ruse në një deklaratë thekson se “ Më 6 prill 2022, ambasadori i Rusisë në Greqi Andrei Maslov u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme greke, ku u njoftua për vendimin e Athinës për shpalljen non grata të 12 diplomatëve të Ambasadës dhe Konsullatës së Përgjithshme në Selanik.
Nga ana jonë, ne kemi protestuar fuqishëm kundër këtij hapi të pajustifikuar dhe të diskutueshëm që synon shkatërrimin edhe më të keq të të gjitha marrëdhënieve tona dypalëshe. Ne theksuam se “Vendimi i Greqisë” për të dëbuar 12 diplomatë nuk do të jetë pa pasoja”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...