Ministri i Jashtëm: 12 diplomatë rusë po deportohen nga Greqia

- Advertisement -

12 anëtarë të misioneve diplomatike dhe konsullore të Rusisë në Greqi janë liruar, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Sipas ministrit të Jashtëm, diplomatët rusë në Greqi cilësohen si persona non grata.

Njoftimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme greke:

Autoritetet greke kanë shpallur persona non gratae 12 anëtarë të Misioneve Diplomatike dhe Konsullore të Federatës Ruse, të akredituar në Greqi.
Të lartpërmendurit u shpallën të padëshirueshëm në përputhje me dispozitat e Konventës së Vjenës për Çështjet Diplomatike të vitit 1961 dhe Konventës së Vjenës për Çështjet Konsullore të vitit 1963.  Ushtruesi i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm kishte njoftuar më herët ambasadorin rus për këtë vendim.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Zbardhet ngjarja, dogji makinën në Delvinë, arrestohet autori (EMRI)

Zbardhet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Delvinë,...

Ka nisur nga bashkia puna për pastrimin e kanaleve ujitëse

Bashkia e Sarandës ka bërë publike sot punën që...

NJË DITË E VEÇANTË PËR FËMIJËT E VEÇANTË

Natyra dhe deti janë qetësim dhe frymëzim për të...

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë,(Video)

Kontrollet janë përqendruar në evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve...