555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastioti Skënderbeu Vargje nga Vojsava Nelo

EMRI IM
(Sot, ne 555-vjetorin e perjetesimit te Gjergj Kastriot Skenderbeut, -Heroi yne Kombetar).
Emrin e një nëne më kanë vënë,
që lindi një djalë trim për këtë dhe.
Me emrin Gjergj e quajti toka ime,
dhe gjysëmhëna turke, e thirri Skenderbe.
Sa herë që i hipte kalit ai trim,
gjysëmhëna turke kishte perëndim.
Vojsava erdhi gjer tek ne si Vjosa.
Ajo midis nesh rri gjithmonë nënë.
Emrin e një nëne trimi më kanë vënë.
Në emrin tim Gjergja të rinj rriten…
….
(Kjo poezi eshte botuar ne librin tim te pare “KUR CELIN ENDRRAT”, 1977. SHB “N.Frasheri)

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Lamtumirë “Aktori i madh i roleve të vogla”, Lek Mosi (Video)

    Nga Vangjel Agora    Nëse ka qenë dikur...

Nga Adrian Gurma: Kryebashkiakët e Qarkut Vlorë takim në Sarandë

Ishte kënaqësi pjesmarrja në Tryezën e mbajtur në Sarandë,...

80-vjetori i Çetës “Çamëria” nga Musa Kola

Sot përkujtohet 80-vjetori i krijimit të së parës çetë...

NGA THOMA NIKA : PROKOPI I DIJSHËM, PO AQ SA I GUXIMSHËM (VIDEO 2011)

Sot inxhinjeri pasionant i pyjeve dhe ekologu Prokop Qirjaqi...