Zjarri në anije pranë Korfuzit: Informacion paraprak 11 të zhdukur

- Advertisement -

Shqetësues është  informacioni për 11 persona të zhdukur nga zjarri që shpërtheu mëngjesin e sotëm në tragetin automobilistik  Euroferry Olympia pranë Korfuzit. Informacioni për të zhdukurit mësohet se ka ardhur nga numërimi i parë i kryer në varkat e shpëtimit. Të mbijetuarit e anijes që u përfshi nga flakët ndodhen aktualisht në tre mjete lundruese (në një mjet lundrues janë mbi 200 persona) dhe pritet të mbërrijnë në Korfuz për një orë. Aty, roja bregdetare ka evidentuar 4 pika numërimi ku do të bëhet identifikimi. Eksplorimi në det vazhdon.

Njoftimi i Ministrisë së Transportit për zjarrin në Euroferry Olympia:

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm Autoritetet Portuale të Igumenicës dhe Korfuzit nga Qendra e Përbashkët Koordinuese e Kërkim Shpëtimit të Rojes Bregdetare – Rojet Bregdetare Greke u njoftuan për një incident. në G-O/G të anijes “EUROFERRY OLYMPIA” me flamur të Italisë, ndërsa anija lundronte në zonën detare në verilindje të prefekturës Ereikousa, gjatë ekzekutimit të një itinerari të planifikuar nga Igumenica për në Brindizi.
Tashmë janë 04 skafe patrullimi LS-EL.AKT., 1 N/G LS, një varkë e Policisë Ekonomike Italiane, 02 anije lundruese, 02 skafe private, një helikopter LS, 02 helikopterë PA., si dhe një helikopter PN, ndërsa pritet të lundrojë fregata “Hydra”. Gjithashtu në zonë po nxitojnë 2 rimorkiatorë, rimorkiator/zjarr dhe mjeti LS kundër ndotjes. Sipas të dhënave zyrtare të ekuipazhit dhe pasagjerëve të dorëzuar nga kapiteni i anijes në Igumenicë, para nisjes së tij, “EUROFERRY OLYMPIA” kishte në bord 239 pasagjerë dhe 51 anëtarë të ekuipazhit.
Operacioni për lirimin dhe transportin e pasagjerëve të anijes është në proces. Regjistrimi dhe identifikimi i plotë i pasagjerëve do të bëhet në Korfuz. Në zonë mbizotëron erëra nga drejtimi veriperëndimor me 4 beauforte.
Ministri i Transportit dhe Politikës Ishullore, Giannis Plakiotakis, i informuar që në momentin e parë për ngjarjen, urdhëroi menjëherë mobilizimin e plotë të mjeteve lundruese dhe avionëve për lirimin e pasagjerëve dhe ekuipazhit të anijes. Së fundmi, çdo zhvillim i fundit në lidhje me incidentin do të bëhet i ditur menjëherë me njoftime të reja.

Si shpërtheu zjarri

Zjarri ra pak pas nisjes së anijes nga porti i Igumenicës . në orët e para të së premtes, jashtë Ereikousa. Në orën 4.30 të mëngjesit ka rënë alarmi në anije dhe procesi i evakuimit ka nisur menjëherë. Të gjithë pasagjerët e grupit Grimaldi  Euroferry Olympia  u larguan  nga anija me varka shpëtimi dhe u morën nga varkat lundruese. Sipas informacioneve të transmetuara nga ERT, ka një pjesëtar të plagosur të ekuipazhit. Për fat të mirë moti ishte shumë i mirë dhe kështu operacioni i shpëtimit shkoi pa probleme. Pasagjerët janë transportuar drejt Korfuzit. Euroferry Olympia, që lundronte nën flamurin italian, ishte nisur për në Brindizi dhe po lundronte në verilindje të ishullit Ereikousa . Sipas informacioneve të para të protothema.gr , zjarri ka nisur nga garazhi, ndoshta nga një kamion frigorifer.
“Flakët filluan të dilnin nga kuvertat e jashtme pasi ne u larguam nga anija. “Atëherë dëgjuam shpërthime nga gomat e kamionëve”, tha një shofer pasagjerësh për protothema.gr. Sipas tij, ekuipazhi ishte i organizuar dhe i trajnuar. “Nëse ekuipazhi nuk do të kishte reaguar menjëherë, nuk e di se çfarë do të kishte ndodhur, ndoshta zjarri na kishte zënë”, tha ai. 

Një pasagjer foli për MEGA teksa po zbriste nga varka e shpëtimit në një anije të Policisë Ekonomike Italiane që ka nxituar në ndihmë: “Është një humbje, jo diçka e veçantë. 140 persona janë në varkë. Na zgjuan në orën 4:30. “Zjarri nga ajo që pamë ka ardhur nga garazhet”.  I njëjti person shprehu shqetësimin se mund të ketë shoferë kamionësh që flenë në kamionët e tyre në garazhet e anijes. Tre helikopterë ndodhen në zonën detare ku ndodhet Euroferry Olympia, ndërsa pika operohet nga pesë mjete të trupës portuale dhe një mjet i Policisë Ekonomike Italiane. Në vend ndodhen edhe anijet Elyros dhe Evdokia, si dhe një traget. Në operacion po shkon një helikopter Sikorsky i Marinës, ndërsa për në zonë po lundron edhe fregata Hydra.
Sipas zv.ministrit të anijeve z. Katsafados , i cili foli për SKAI-n, pozitive është se ka kushte të mira atmosferike që lehtësojnë punën e shpëtimtarëve. Vlen të theksohet se në zonën detare erërat veriperëndimore 4 beaufort.

Një i plagosur

Sipas Agjencisë Athinase, një varkë e Marinës Greke ka transportuar një pjesëtar të ekuipazhit të plagosur lehtë në portin e Korfuzit, të cilin e ka pritur. Bëhet e ditur se pasagjeri i plagosur që mbërriti në Korfuz me skafin e trupit portual dhe u transportua nga EKAB për në Spital, mësohet se ka mbetur i plagosur lehtë, “gjatë transferimit të tij nga anija e djegur te lezbiket”. Guvernatori i Ishujve Jon Rodros Kratsa

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...