Sotir Klironomi, mjeshtri i motorrave të ish-Parkut Automobolistik të Sarandës.(Video)

- Advertisement -

Sotir Klironomi, mjeshtri i djeshëm i Parkut në Sarandë edhe sot, edhe pse pensionist e ka pasion artin e tij. Në atë mjedisin modest pranë banesës së tij, 77-vjeçari ka krijuar një ofiçinë të thjeshtë, ku riparon paisjet elektroshtëpiake të dëmtuara, grup motorash të çdo lloi, ora etj.Sotir Klironomi është ai që pasioni e shtyu që të prodhonte me dijet dhe duart e veta motorrin, por edhe syze, apo dushin me vajguri të periudhës së monizmit që sarandiotët dhe jo vetëm e mbajnë mend mire, se kush e kish e ruante me fanatizëm, por edhe lavazhon.Por Sotir Klironomi, ky mjeshtër i djeshëm, premton se sa të ketë jetë nuk do largohet nga punishtja e tij modeste. Madje ai premton se është i gatshëm që edhe për të rinj që e duan profesionin e tij është i gatshëm t’ua japë.

Prej 54 vitesh Sotir Klironomi është edhe pjesë e Orkestrës Frymore të qytetit, me trombonin e tij.

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...