Si të lehtësoni dhimbjet e trupit me ndryshimet e motit

A keni vënë re ndonjëherë se nyjet dhe muskujt tuaj dhembin më shumë kur ndryshon presioni barometrik? Një arsye tjetër pse mund të ndjejmë dhimbje gjatë motit me shi është për shkak të ndryshimit të temperaturës. Temperaturat më të ftohta mund të shkaktojnë tkurrje të muskujve dhe tendinave, gjë që mund të çojë në dhimbje.
Një teori tjetër sugjeron se ndryshimet në presionin barometrik mund të ndikojnë në mënyrën se si nervat transmetojnë sinjalet e dhimbjes në tru. Kur presioni barometrik bie, mund të shkaktojë që nervat të bëhen më të ndjeshëm, duke çuar në një rritje të perceptimit të dhimbjes.
Kur ndryshon moti, ndryshon edhe trupi ynë. Mund të mos e ndiejmë menjëherë, por me ndryshimin e temperaturës dhe lagështisë jashtë, ndryshon edhe përmbajtja e ujit brenda qelizave tona. Kjo mund të çojë në të gjitha llojet e dhimbjeve – nga dhimbja e kokës dhe migrena te ngërçet dhe ngurtësimi.
Si të lehtësoni dhimbjet e trupit me ndryshimet e motit
Nëse vuani nga dhimbje kyçesh ose artriti, ka disa gjëra që mund të bëni për të lehtësuar simptomat tuaja gjatë muajve të ftohtë, duke përfshirë:
Vishuni ngrohtë
Sigurohuni që të visheni ngrohtësisht dhe të mbroni kyçet tuaja nga i ftohti sa më shumë që të jetë e mundur. Mundohuni të qëndroni të thatë. Nëse mundeni, qëndroni brenda kur bie shi. Nëse duhet të dilni jashtë, vishni veshje të papërshkueshme nga uji. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani trupin tuaj të thatë dhe të zvogëloni stresin në nyjet tuaja.
Qëndroni aktiv
Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe në formë, por gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e disa dhimbjeve që vijnë me ndryshimet e motit. Kur moti jashtë është më i ftohtë, trupat tanë priren të tensionohen dhe ne mund të fillojmë të ndjejmë ngurtësi në muskujt tanë. Ushtrimi mund të ndihmojë në relaksimin e këtyre muskujve dhe t’i mbajë ata fleksibël. Është gjithashtu një mënyrë e mirë për të hequr qafe çdo energji të ngrirë që mund t’ju bëjë të ndiheni të çuditshëm. Aktivitetet miqësore ndaj nyjeve, të tilla si ecja ose noti, mund të ndihmojnë në rritjen e rrjedhjes së gjakut në nyje dhe në uljen e inflamacionit.
Qëndroni të hidratuar
Kur jemi të hidratuar siç duhet, qelizat tona janë në gjendje të ruajnë strukturën dhe funksionin e tyre. Por kur jemi të dehidratuar, qelizat tona tkurren dhe bëhen më pak fleksibël. Kjo i bën ata më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të presionit dhe temperaturës, të cilat mund të çojnë në dhimbje. Pra, si mund të parandalojmë dhimbjet fizike të lidhura me motin? “Çelësi” është të qëndroni të hidratuar. Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës dhe shmangni diuretikët si kafeina dhe alkooli.
Flisni me mjekun tuaj
Nëse ndjeni dhimbje në kyçe ose muskuj kur bie shi, bisedoni me mjekun tuaj. Ka trajtime të disponueshme që mund të ndihmojnë në reduktimin e dhimbjes dhe ta bëjnë atë më të menaxhueshme. Me trajtimin e duhur, ju mund të vazhdoni të shijoni jetën tuaj pavarësisht motit me shi.
Moti me shi nuk ka pse t’ju prishë ditën. Me pak përgatitje, mund të minimizoni dhimbjet e trupit që vijnë nga ndryshimet e motit dhe të shijoni motin e ftohtë ose me shi. Nëse simptomat tuaja janë të rënda, është gjithmonë më mirë të konsultoheni me një mjek për këshilla më të personalizuara.
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të brendshme

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...