Si, kur dhe kush propozoi për emrin e ekipit të Futbollit “Bistrica”.Intervistë me Kli Koçin( Video)

- Advertisement -

Themistokli Koçi ose Kliu siç i thërisnin delvinjotët,vjen sot para jush në një rëfim tejet interesant nëpërmjet dy intervistave emocionuese të v. 2019 dhe 2022, për ekipin e zemrës së tij “Bistricës”.

E filloi karierën si vizues fushe dhe më pas ariti kulmin si futbollist, aq sa nuk mund të konceptohej ekipi pa sulmuesin e shpejt dhe golshënuesin e tij. Kliu tregon dhe momentin historik të propozimit dhe krijimit të ekipit të futbollit me emrin “Bistrica”, bile ai zbulon dhe emrin e personit që propozoj këtë emër, duke shkuar edhe më tej ku propozon që fusha e futbollit ku luan ekipi, ti vendosin emrin e tij.Duhet thënë se futbolli në Delvinë nuk e ka zanafillën në vitin 19.. por shumë dekada më përpara. Jemi duke hulumtuar nëpër arkiva për të gjetur dokumente autentike arkivore që çdo gjë të jetë e bazuar. Në emisionet e tjera do t’ju japim të dhëna shumë interesante për lojën e futbollit në Delvinë.

sarandalife.al falenderon futbollistin e shquar delvinjot Kli Koçin për kontributin e tij në hedhjen dritë të momenteve të rëndësishme për futbollin delvinjot dhe i uron atij shëndet. Shikim të këndshëm.

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...