Përkujtohen 150 oficerë italianë të martirizuar të divizionit “PERUGIA”

- Advertisement -

Pranë memorialit në ish bazën ushtarake të Limjonit, u nderua kujtimi i 150 oficerëve të Divizionit historik “Perugia”, të cilët u martirizuan më 1943. Ambasadori i Republikës Italiane në Shqipëri z.Fabrizio Bucci, Kryetari i Bashkisë z.Adrian Gurma, Atasheu Ushtarak z.Nicolas Piccoli, Prefekti i Qarkut Vlorë z.Flamur Mamaj dhe në prani të autoriteteve ushtarake e civile nga qyteti i Sarandës, i dhanë nderimin ushtarakëve italianë të pushkatuar e pastaj të hedhur në det, në operacione të padrejta ndëshkuese.

Qoftë i përjetshëm kujtimi i tyre!

Vitale qoftë miqësia natyrale mes Shqipërisë dhe Italisë!

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...