Euroferry Olympia: Tym i rrezikshëm brenda anijes

- Advertisement -

Në kushte të vështira, ekipet po operojnë për nxjerrjen e mjeteve të djegura nga Euroferry Olympia . Brenda anijes ka ende tym intensiv dhe të rrezikshëm, duke i detyruar personat e përfshirë në operacion të pajisen me bombola oksigjeni dhe maska ​​speciale. Sipas informacioneve të APE-MPE, në fazën e ardhshme ekuipazhet e anijembytjes pritet të largojnë automjetet nga garazhi i dytë i anijes – biznes që sipas vlerësimeve pritet të zgjasë rreth dy ditë – dhe më pas do të vijojë një biznes për garazhi i trete.. Me përfundimin e procesit përkatës, rreth 700 tonë karburant që ndodhen në rezervuarët e anijes do të pompohen menjëherë për të mos prishur qëndrueshmërinë e saj për përfundimin e operacionit.  Të gjitha automjetet dhe kamionët që hiqen transportohen fillimisht në një impiant të caktuar paketimi mbetjesh dhe inspektohen tërësisht nga zyrtarë të Shërbimit Zjarrfikës dhe një ekspert i posaçëm i caktuar nga prokuroria e Korfuzit dhe Mesolengjit. Vijojnë hetimet për gjetjen e dy personave të zhdukur . Nga zjarri që ra në anije deri më tani kanë humbur jetën 9 persona ndërsa kanë shpëtuar 281. Anija kishte marrë flakë për një arsye të panjohur në kuvertën e tretë në orët e para të së premtes 18/2 në zonën detare në verilindje të Ereikousa gjatë ekzekutimit të itinerarit të saj të planifikuar nga Igumenica në Brindisi. Anija u transportua me rimorkiatorë në portin e Astakos për arsye sigurie por edhe për lehtësimin e operacionit të shuarjes.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...