Ekzekutohet me më shume se 15 plumba bosi i mafias greke Giannis Skaftouros. Gjendet makina e njërit prej autorëve

- Advertisement -

Ekzekutorët e 55-vjeçarit Giannis Skaftourou kanë përfituar nga relaksimi i festave të Pashkëve për ta vrarë sot në Dervenochoria. Sipas informacioneve nga burime policore dhe nga ambienti i viktimës, Skaftouros kishte frikë se ai ishte shënjestër, ndaj udhëtonte rrallë në Atikë dhe gjithmonë i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij për mbrojtje.

Megjithatë, për shkak të Pashkëve, ai kishte shkuar në shtëpinë e tij atërore në Skourta, Boeotia, për të festuar me nënën dhe të afërmit e tij, diçka që pak njerëz e dinin dhe masat e tij mbrojtëse ishin lehtësuar. Sipas informacioneve të para, autorët ishin katër persona që lëviznin me dy motoçikleta. Ata janë ndalur pranë shtëpisë dhe dy të veshur me helmeta kanë hyrë në oborrin e shtëpisë ku ndodhej Skaftouros me rreth 10 të afërm dhe miq dhe kanë qëlluar disa herë me kallashnikov. Nga plumbat mbeti i plagosur për vdekje 55-vjeçari, ndërsa vajza e tij 22-vjeçare u plagos lehtë dhe u transportua në spitalin “Attikon”, si dhe vjehrri i saj 45-vjeçar , i cili. është pritur nga autoambulanca e EKAB-it. Në vendngjarje u gjetën mbi 15 plumba kallashnikovi të kalibrit 9 mm, e cila është rrethuar dhe po hetohet . Zyrtarët e sigurisë kanë fajësuar për vrasjet një dënim me vdekje të kryer gjatë luftës, i cili prej kohësh ka qenë në fuqi, duke renditur shumë viktima në mesin e drejtuesve të të ashtuquajturës mafia greke. Giannis Skaftouros konsiderohet si një nga personat e fundit të “mafias greke”, me një biografi të rëndë, pasi ka pushtuar autoritetet për krime të rënda, si përfshirja në vrasje, rrëmbimi i pronarit të anijes Perikli Panagopoulos, ndërsa emri i tij ka qenë i përfshirë në procese gjyqësore me drejtues bandash të mafies, për shantazh, zjarrvënie dhe vepra të tjera të rënda.

Në verën e vitit 2018, teksa ndodhej në burgun e Korydallos, ai u sulmua me thikë nga anëtarë të mafias shqiptare. Ai u dënua me burgim të përjetshëm, por arriti t’i “thyen” dhe doli nga burgu 3.5  vite më parë, pasi kishte kryer pjesën më të madhe të dënimit.
Hetimet dhe kërkimet e autorëve të atentatit vrasës janë në vazhdim, por deri para pak kohësh nuk u gjet asnjë gjurmë. Çështjen e ka marrë Sigurimi i Tebës.

Sipas ERT, një prej makinerive të autorëve ka pasur një problem gjatë arratisjes së tyre. Ajo ka ikur nga rruga e saj në kryqëzimin e Hasisë dhe Stefanit dhe kështu dy autorët janë detyruar ta lënë atë dhe të tentojnë të arratisen me një makinë që kalonte. Por, ata nuk ia kanë dalë dhe sipas Policisë, ose ka kaluar dhe i ka marrë një makinë e bashkëpunëtorëve të tyre ose janë zhdukur në pyll.

 

 

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...