Acidet yndyrore dhe roli i tyre në organizëm.

Acidet yndyrore kanë një rol të rëndësishëm në tru, në membranat qelizore apo dhe në sistemin nervor. Duhet të dim gjithmonë si t’i marrim dhe në çfarë sasie, në mënyrë që t’i japim organizmit më të mirën që ato kanë. Duhet të dim që këto ‘’Yndyrna të mira’’ shpesh nuk prodhohen nga organizmi dhe duhen marr nëpërmjet ushqimit. Ndër 11 llojet, 3 më të rëndësishmet janë ALA, EPA dhe DHA.
1. ALA kryesisht gjendet në bimë, ndërsa EPA dhe DHA gjenden kryesisht në ushqime shtazore, si peshqit yndyror.
2. EPA është një acid yndyror omega-3 që mund të zvogëlojë simptomat e depresionit dhe të ndihmojë në luftimin e inflamacionit në trupin tuaj. Është i dobishëm për gratë gjatë menopauzës.
3. Acidi Docosahexaenoic (DHA) është një përbërës i rëndësishëm strukturor i lëkurës tuaj dhe retinës në sytë tuaj. DHA është jetike për zhvillimin dhe funksionimin e trurit në fëmijëri, si dhe funksionimin e trurit tek të rriturit.
Për më tepër, ajo mund të forcojë shëndetin e zemrës duke zvogëluar trigliceridet në gjak dhe ndoshta numrin tuaj të grimcave të kolesterolit LDL.
Omega-3 më të rëndësishme janë EPA dhe DHA.
Ato gjenden kryesisht në ushqimet e detit, duke përfshirë peshkun yndyror dhe algat, mishin dhe qumështin nga kafshët e ushqyera me bar dhe vezët e pasuruara me omega-3 ose të kullotur.
Nëpërmjet Testit të Intolerancës Ushqimore në ADN ju mund të zbuloni mungesat e acideve yndyrore, si dhe nëpërmjet regjimit ushqimor të personalizuar do të balanconi nevojat që ka organizmi juaj.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...