Zjarri në anije në Korfuz: Dy të bllokuar në Euroferry Olympia – Dhjetë të zhdukur

- Advertisement -

Shqetësues informacioni për 10 të zhdukur nga zjarri që ra mëngjesin e sotëm në tragetin e pasagjerëve Euroferry Olympia  teksa lundronte në afërsi të Korfuzit. Dy persona janë bllokuar në anijen e djegur dhe janë në kontakt me Ekzistentin për t’iu afruar Super Puma. Sipas informacioneve dy të bllokuarit janë bullgarë dhe komunikimi me autoritetet është i vështirë. Po punohet për shuarjen e zjarrit me dy zjarrfikëse. 

Përmes komunikimit me të bllokuarit tentohet të arrihet tek dy personat në kuvertë dhe prej andej të merren me helikopter. Numri i 10 të zhdukurve vjen nga numërimi i parë i përafërt i kryer në varkat e shpëtimit . Gjithsej 290 persona (239 pasagjerë dhe 51 ekuipazh) ndodheshin në  tragetin e pasagjerëve të grupit Grimaldi, i cili u nis nga Igumenica për në Brindisi . Mes tyre 22 grekë (15 pasagjerë dhe 7 anëtarë të ekuipazhit) dhe të tjerët të huaj . Një zëdhënës i grupit Grimaldi, deklaroi:“Është herët për të bërë një deklaratë. Ne përpiqemi të kryqëzojmë informacionin dhe të krahasojmë sa janë deklaruar në listën e pasagjerëve me ata që u shpëtuan. Është shpëtuar edhe skafi italian, presim numërimin dhe identifikimin në portin e Korfuzit”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...