Vrasja e familjes shqiptare në Greqi, flet motra e gruas: Ai mostër i vrau në gjumë.

- Advertisement -

Ky 8 mars nuk mund të jetë i mbushur me lule, as i qetë dhe i mbushur me lumturi! Shumë shpirtra të nënave nuk jetojnë sot, ato prehen larg fëmijëve, larg familjes, larg kësaj bote që mbolli në familjet e tyre vetëm dhimbje dhe trishtim. Sot është 8 mars, dita e gruas, por gruaja sot ndodhet në një kaos dhune, rrethuar nga thika, plumba, armë, dhunë fizike e nëpërkëmbje.
Po sot Maria nuk mundi të merrte lule, ajo po pret pa frymë të mbulohet njëherë e përgjithmonë, ajo po mbulohet me dhimbjen më të madhe atë të humbjes së fëmijëve. As aty Maria nuk do të prehet e qetë, se dy engjëjt e saj u vranë nga dora e një vrasësi.
Krimi makabër në Greqi në familjen shqiptare, ku 4 anëtarë të saj u vranë barbarisht nga fqinji i tyre grek, tronditi mbare opinionin publik. Pafajësia e dy engjëjve 3 dhe 2 vjeç lëndoi zemrat e gjithë familjarëve, por edhe të gjithë publikut shqiptar e më gjerë. Fqinji i masakroi me armë zjarri edhe me mjet prerës thikë, ku vet familja jetonte dhe banonte në një nga banesat e tij. I vetmi pjesëtar që mbeti gjallë nga kjo tragjedi është fëmija 11-vjeçar i familjes i cili kishte dale për të luajtur dhe në kohën që u kthye në shtëpi gjeti dy vëllezërit e vegjël të pajetë dhe pak më tutje nënën dhe babain.
Shoku dhe trauma e 11-vjeçarit rrëfehet nga familjarë të viktimave edhe ditën e sotme. Ai kërkon dhe thërret të shohë për herë të fundit nënën, babain dhe dy vëllezërit. Familjarët rrëfejnë jetën e çiftit si dhe pohojnë se spekulimet se ekzekutimi i tyre u bë për shkak të një borxhi ndaj autorit nuk janë të vërteta. Ata pohojnë se fqinji ishte një njeri i frikshëm, racist dhe se shpesh here me shikim kërcënonte familjen. Ditën e sotme familjarë të familjes Kloçi janë rrëfyer në emisionin “Me zemër të hapur” në News24 dhe kanë hedhur dritë mbi ngjarjen si dhe treguan si është gjendja aktuale e 11-vjeçarit.
Motra e gruas që u vra tha se Maria nuk i ka pasur borxh vrasësit dhe se ishte e frikësuar prej tij.
Ajo familje kishte dy javë pa drita dhe unë di gjithçka për të. Motra ime nuk i ka pasur kurrë borxhe atij mostre që bëri këtë krim. Ajo ishte e frikësuar nga ai pasi shpesh e shikonte shumë egër. Ai shkonte iu fikte dritat. Fola në telefon me motrën një ditë më parë dhe atë ditë fola sërish. Atë ditë që ndodhi ngjarja më telefonoi babi më pyeti nëse kisha folur me Marien, menjëherë provova të lidhesha në telefon dhe nuk më dilte, atë moment babi më tha se do merrte Armandon në telefon dhe se i binte, por nuk ia hapte. Këta kishin probleme me dritat me sistemin elektrik, madje ishte thirrur një elektricist dhe kishte pohuar se duhej ndërruar gjithë sistemi. Babi po ndiqte lajmin për krimin në Greqi, por nuk po jepeshin emra dhe s’po e kuptonte nëse ishin ata, madje më njoftoi dhe mua se diçka nuk shkonte dhe po ndiente një lloj frike. Unë hapa televizorin dhe pashë një njeri të njohur që e kishim ndihmuar dhe aty unë u preva. Djali 11 vjeç që motra e kishte nga martesa e parë po kthehej nga lojërat dhe gjeti derën mbyllur dhe i pohoi shokut që do hynte nga dritarja, por kur hyri brenda ai pa vëllain të vdekur. Motra ime shpesh më pohonte se ai shikonte frikshëm dhe ishte një natyrë psikopate dhe kishin konflikte të shpeshta. Ata e telefononin shpesh sepse kërkonin ta takonin t’i kërkonin një tualet për të larë fëmijët. Atë mëngjes fola me motrën se ishin të prekur nga virusi dhe kishin shqetësim për të gjetur shtëpi. Armando kërkonte pa fund shtëpi dhe aty ku i jepej fjala të nesërmen i anulohej. Mostra ka deklaruar në polici se nuk i kanë dhënë qiranë dhe kanë pasur konflikte të shpeshta. Ai sot do shkojë në gjykatë të jepet masa, mezi po pres se çfarë do ndodhi. Motra ime para dy javësh takoi inspektoren e zonës dhe i tregoi gjithë konfliktin me pronarin e shtëpisë, por i tha se duhet t’i drejtohej gjykatës, pra nuk ia bëri të lehtë orientimin. Ai mostër i vrau në gjumë, kanë qenë duke fjetur dhe motra dhe burri dhe dy fëmijët. Djali 11 vjeç e gjeti vëllain e vogël me frymë dhe e ka marr në krahë për t’i dhënë ndihmë. Sapo e morëm vesh lajmin menjëherë menduam se ishte pronari. Ai kishte planifikuar gjithçka dhe do largohej në Dubai, ai kishte hapur gropat për t’i varrosur”, tha motra e viktimës.
Sipas saj, autori ka vrarë motrën me silenciator ka vendosur jastëkun dhe pastaj pas motrës vrau kunatin dhe dy fëmijët.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...