U përkujtua sot në Sarandë 78- vjetori i Çlirimit të Atdheut (Video)

- Advertisement -

Pas festimeve të 110 – vjetorit të Pavarësisë ditën e së hënës u përkujtua sot Dita e Çlirimit të Shqipërisë në ceremoninë e zhvilluar në Vorrezat e Dëshmorëve.
Ceremonia e festimeve të 78-vjetorit të Çlirimit të Atdheut bëri bashkë personalitete të zonës për të nderuar kujtimin e atyre që luftuan dhe dhanë jetën për çlirimin e vendit nga pushtuesi.
Kryebashkiaku Adrian Gurma, pasardhës veteranësh por edhe qytetarë të shumtë vendosën kurora me lule në varrezat e Dëshmorëve.
Gjatë ceremonisë u shpreh respekti dhe mirënjohja për partizanët e Sarandës që u angazhuan në këtë luftë të rëndësishme të popullit tonë dhe që sakrifikuan gjithçka për lirinë e vendit. Të pranishmit i pëshëndeti Kryetarja e Komitetit të veteravëve znj. Neriman Gjivogli.  Më pas të pranishmit kaluan në revistë nderi të rënët në luftë kundër pushtuesve nazi – fashistë,  që prehen në vorezat e dëshmorëve dhe kaluan disa çaste në dhomën muze.

 

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Lamtumirë “Aktori i madh i roleve të vogla”, Lek Mosi (Video)

    Nga Vangjel Agora    Nëse ka qenë dikur...

Nga Adrian Gurma: Kryebashkiakët e Qarkut Vlorë takim në Sarandë

Ishte kënaqësi pjesmarrja në Tryezën e mbajtur në Sarandë,...

80-vjetori i Çetës “Çamëria” nga Musa Kola

Sot përkujtohet 80-vjetori i krijimit të së parës çetë...

NGA THOMA NIKA : PROKOPI I DIJSHËM, PO AQ SA I GUXIMSHËM (VIDEO 2011)

Sot inxhinjeri pasionant i pyjeve dhe ekologu Prokop Qirjaqi...