U gjet i gjallë një pasagjer i anijes “Euroferry Olympia”

- Advertisement -

Një nga 12 personat e zhdukur të “Euroferry Olympia” është gjetur i gjallë në skajin e anijes që digjej. Sipas informacioneve bëhet fjalë për një 21-vjeçar bjellorus i cili është në gjendje të mirë shëndetësore. EMAK përdori një shkallë për ta larguar nga anija, ndërsa ai hipi në një mjet tjetër me shpëtimtarët që prisnin që t’i jepnin ndihmën e parë. Ai dyshohet se është ngjitur vetëm në kuvertë dhe prej andej ekuipazhet e kanë zbritur. 21-vjeçari gjatë shpëtimit ka deklaruar se herë pas here dëgjonte zëra të tjerë brenda anijes, diçka që ringjall shpresën për vendndodhjen e të zhdukurve të mbetur. Kjo u konfirmua edhe nga ministri i Transportit, Giannis Plakiotakis. “Një nga pasagjerët është gjetur i gjallë, jemi në pritje të identifikimit”, tha ai. Autoritetet shpresojnë se pasagjeri do të jetë në gjendje të japë informacion për të zhdukurit e tjerë. Kujtojmë se anija mbante 239 pasagjerë dhe 51 anëtarë të ekuipazhit. Deri më tani rezultojnë të zhdukur 12 persona, mes të cilëve tre grekë. Tani janë 11 të zhdukur.
Në të njëjtën kohë, anija është tërhequr në një ankorim të sigurt, në veri të Korfuzit, në verilindje të gjirit të Kasiopisë, pasi priten erëra të forta dhe anija është anuar, fakt që shqetëson autoritetet.
Lëvizja e anijes në këtë pikë u gjykua e nevojshme për shkak të ndryshimit të kushteve atmosferike në zonën e detit, por edhe për të mos rrezikuar të tërhiqet zvarrë dhe të bllokohet në cekëta ose të përplaset me një anije tjetër. Brenda saj janë ende të pranishme shpërthime tymi, ndërsa tre patrulla të Marinës Greke, një mjet zjarrfikës i Shërbimit Zjarrfikës dhe pesë rimorkiatorë po punojnë ende për shuarjen e tij. Pikat e ujit bëhen në pikat periferike të anijes dhe jo brenda saj, për të arritur ftohjen, por edhe për të mos prishur qëndrueshmërinë e saj.
Gjatë ditës nuk përjashtohet që të ketë një operacion të ri nga një ekip special në bord për gjetjen e 11 të zhdukurve të mbetur, nëse ngarkesa termike dhe toksike bie. Ankesat e qershorit 2017 ishin bërë nga Unioni i Kamionistëve Profesionistë të Greqisë për kushtet në anijen “Euroferry Olympia”, si dhe në anijen “Euroferry Egnazia” të kompanisë Grimaldi.
Në një shkresë përkatëse drejtuar Ministrisë së Transporteve dhe autoriteteve portuale të Patrës dhe Igumenicës, drejtuesit profesionistë theksojnë se situata mbizotëronte të kujtonte “Norman Atlantic”.

“ Stopimi i kamionëve nuk respekton rregullat e sigurisë për lundrimin e anijeve (sipas denoncuesve janë aq afër njëra-tjetrës sa nuk mund të kalojë as 30 kg person) ”, thuhet në letrën e tyre. Ata vunë në dukje se shoferët ” flenë kudo që të munden”, madje edhe në automjetet e tyre. Në të njëjtën letër ata deklaronin se kabinat nuk ishin në gjendje të mirë, se klima nuk funksiononte dhe se në disa rrugë numri i tyre nuk mjaftonte për pasagjerët.
Në letër thuhej si vijon :
Kabinat e anijeve nuk përputhen me standardet për pushimin dhe relaksimin e drejtuesve të automjeteve. Ata janë në gjendje të mjerueshme për sa i përket higjienës dhe sëmundjeve infektive të fshehura (insekte, buburreca, etj.)
-Stivimi i FDX nuk përputhet me rregullat e sigurisë për lundrimin e anijeve (sipas ankuesve ato janë aq afër njëra-tjetrës sa nuk mund të kalojë as një person 30 kg).
-Në garazhet e anijeve nuk funksionojnë shfrynimet, me pasojë gjendja është e padurueshme nga gazrat e shkarkimit të FDX.-Kabinat e anijes shpesh nuk janë të mjaftueshme për pasagjerët me gjithçka që përfshin.
-Kabinat e anijeve nuk përputhen me standardet për pushimin dhe relaksimin e drejtuesve të automjeteve. Ata janë në gjendje të mjerueshme për sa i përket higjienës dhe sëmundjeve infektive të fshehura (insekte, buburreca, etj.)
-Zonat e pastrimit dhe higjienës së shoferit (tualetet, dushet) nuk funksionojnë.
-Kondicioneri nuk funksionon, me rezultat drejtuesit flenë kudo që të gjejnë (sallë pritjeje, etj.) ose atyre që u lejohet hyrja (për shkak të grumbullimit) në kabinat e kamionëve (kujtime “Norman Atlantic”, z. Ministër. )
-Shumë kolegë janë helmuar nga ushqimi i anijes.

 

https://youtu.be/JUazLO9i4sshttps://youtu.be/nW97TWLstG4

 

 

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...