Trajnim nga Shoqata Jona: “Dhuna në familje, raportimi nga media dhe efekti në komunitet”!

- Advertisement -

 

Shoqata Jona ka zhvilluar ditën e djeshme një trajnim për median lokale të Sarandës për të diskutuar lidhur me raportimin mediatik për temën e dhunës në familje.

Të pranishmit kanë diskutuar lidhur me këtë temë, ku sidomos këtë javë një ndër lajmet më tronditëse ka qenë dhe shfrytëzimi seksual dhe përdhunimi i të miturës 13 vjeçare.

“Edhe pse ditë e dielë , ishte një ditë aktive dhe produktive për disa përfaqësues të medias lokale, përfaqësues të institucioneve dhe organizatave që merren me raportimin dhe menaxhimin e rasteve të dhunës.
Tema e trajnimit: “Dhuna në familje, raportimi nga media dhe efekti në komunitet”!
Trajnues, psikologu klinik M.A, Bledar Zeneli.”, informon Shoqata Jona pas këtij trajnimi.
U trajtuan çështje të raportimit , kodet gjinore dhe përfaqësimet seksiste në reklama, mitet e dhunës etj .
Gjatë trajnimit u evidentuan raste të mira të raportimit, sygjerime për etikën e raportimit dhe disa këshilla për raportim të saktë dhe pa pasoja të mëtejshme.
Trajnimi u zhvillua në kuadër të zbatimit të projektit të mbështetur nga AWEN-Albanian Women Empowerment Network & Qeveria Suedeze.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...