Tërmet i fuqishëm 5 Rihter në Evia jugore

- Advertisement -
Një tërmet i fortë me magnitudë 5 ka ndodhur mbrëmjen e së martës në Evia jugore. Sipas të dhënave të Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka ndodhur në një thellësi fokale prej 8.9 km. Qendra ndodhet 6 km. në juglindje të Zaraki Evia. Në zonë ka trazira dhe banorët shprehen të shqetësuar pasi mëngjesin e së martës dy tërmete të forta 4.7 dhe 4.2 Rihter në bregun juglindor të Evias janë ndjerë veçanërisht në një rreze të madhe dhe kryesisht në Atikë. Nuk raportohet për dëme, por të gjitha shkollat ​​në Bashkinë Kymi Aliveri do të qëndrojnë të mbyllura për arsye parandalimi me vendim të kryebashkiakut Thanasis Buradas, si dhe në Bashkinë e Karystos me vendim të kryetarit Lefteris Raviolos.
Tërmeti i ndodhur më 22.06 është ndjerë edhe në Atikë. Magnituda e tërmetit ka shqetësuar shkencëtarët, pasi Evia jugore është një zonë me sizmik të ulët.
Vihet re se Qendra Sizmologjike Europiane-Mesdhetare në vlerësimet e para ka deklaruar se tërmeti i ri ka qenë me magnitudë 5.2 ballë të shkallës Rihter, ndërsa pak më vonë e ka rishikuar në 4.9. Në zonë pas orës 22.06 vihen re në vazhdimësi pasgoditje me intensitet më të ulët. “Zougla” kontaktoi me drejtorin e Institutit Gjeodinamik të Athinës, Akis Tselentis, i cili deklaroi se “ka gjasa që ky të jetë tërmeti kryesor, por fenomeni ende po monitorohet”.
“Tërmeti është ndjerë veçanërisht në zonë dhe ka zgjatur shumë. Deri më tani nuk kemi raporte për dëme në shtëpi. Ne po përgatitemi të bëjmë një xhiro në Styra dhe Nea Styra, së bashku me Autoritetin Bashkiak, për të regjistruar nëse ka dëme nga tërmeti”, tha për “Zoukla” këshilltari i komunitetit Styra dhe zjarrfikësi vullnetar i pyjeve Nikolaos Dracogiannis.
Sizmologu Gerasimos Papadopoulos bëri thirrje për qetësi në botë. “Po monitorojmë evolucionin e fenomenit, shpresoj të mos kemi ndonjë gjë të rëndësishme gjatë natës dhe nesër në mëngjes do ta studiojmë më shumë”, tha ai për APE.
Nga ana e tij, kryetari i Mbrojtjes Antisizmike, Efthymis Lekkas, duke folur për ERT, theksoi: “Skena është e komplikuar, se cili është tërmeti kryesor. Po monitorojmë evoluimin e fenomenit për të parë se cili është tërmeti kryesor në fund. Zona nuk ka aftësinë të prodhojë tërmete shumë të mëdha dhe ndërtesat mund të përballojnë kaq shumë gradë në shkallën Rihter”.
Në të njëjtën kohë , sipas komandantit të zjarrfikësve të Evias, Pericles Kulkouvini, i cili foli për APE-MPE, “deri më tani nuk janë raportuar dëme. Megjithatë makinat e zjarrfikësve vijojnë patrullimin për kontrolle”.
Klimën shqetësuese që mbizotëron më gjerësisht në rajonin e Evias Jugore pas tërmetit të natës së sotme e përcjell edhe guvernatori rajonal i Greqisë Qendrore, Fanis Spanos, duke folur për APE-MPE, i cili thekson se “banorët janë larguar nga shtëpitë e tyre pas tërmetit të ri. “.
Zoti Spanos konfirmon se “deri tani nuk janë regjistruar dëme apo ngjarje të tjera shqetësuese”. Ai thekson se “të gjitha autoritetet janë në vëzhgim dhe po bëhen patrullime në fshatra të ndryshme për të kontrolluar situatën në tërësi”.
+2
Shiko statistikat dhe reklamat
Promovo postimin
1

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...