Selanik: Si humbi një grua 130 mijë euro si viktimë e mashtrimit seksual, arrestohet 36 vjeçarja shqiptare

- Advertisement -

Ajo besonte se kishte gjetur njeriun me të cilin mund të ndante jetën, edhe pse nuk e kishte takuar kurrë nga afër. Ai ishte i pashëm, i kulturuar, i ndjeshëm. Ai i shkruante mesazhe çdo ditë, me dëshirën për ta takuar. E vetmja pengesë që qëndronte mes tyre ishte distanca dhe detyrimet e tij profesionale.
Kjo pasi mjeku amerikan me të cilin 43-vjeçarja greke komunikonte përditë përmes një aplikacioni në internet ishte “i bllokuar” në Jemen ku merrte pjesë si anëtar i ndihmave humanitare të Kombeve të Bashkuara (OKB). Për të “prishur” kontratën dhe për të ardhur në Greqi, duhej të plotësonte klauzolën e dëmshpërblimit, që do të thoshte se “i duheshin para, shumë para”, por nuk i kishte.
43-vjeçarja pranoi ta ndihmonte, duke paguar shuma të ndryshme parash me këste, herë përmes një shkëmbimi kriptomonedhash (bitcoin) dhe herë përmes një llogarie bankare. Pesë muaj pas komunikimit të tyre fillestar dhe pasi depozitoi 130 mijë euro, një mall nga kursimet e prindërve të saj, ajo vetë filloi të dyshonte se Dr. Michael Wooden – siç u prezantua – nuk ekzistonte, por në fakt ishte protagonisti i padukshëm i një mashtrimi të krijuar mirë kundër saj, i njohur në terminologjinë angleze si Love Scamming ose Romance Scamming. Në fund të vitit të kaluar, viktima kërkoi ndihmë ligjore dhe iu drejtua organeve të rendit.
Vetëm 24 orë më parë, Prokuroria e Krimeve Kibernetike e Greqisë së Veriut e Policisë Helenike njoftoi arrestimin e një 36-vjeçareje me origjinë nga Shqipëria, e cila akuzohet për përfshirje në këtë rast. 36 vjeçarja u dërgua në prokurori dhe u referua për të kërkuar falje me ndjekje penale pranë autoriteteve hetimore të Selanikut. Edhe dy persona të tjerë duket se janë të përfshirë në këtë rast, por identiteti i tyre nuk mund të identifikohet.

“Mirëmëngjesi Dashuria ime. si ke fjetur;”

Duke zbardhur komplotin, autoritetet duket se arrijnë në përfundimin se mashtrimi filloi të orkestrohej verën e kaluar. Pikërisht atëherë 43-vjeçarja punonte me 36-vjeçaren në një akomodim turistik në Greqinë e Veriut. Mes tyre krijohet një marrëdhënie miqësore dhe fillojnë të bisedojnë për personalitetin e tyre. E huaja rrëfen se partneri i saj i dyshuar ndodhet larg, në Jemen, ku punon si mjek në kuadër të ndihmës humanitare të OKB-së.
Në këto rrethana, ajo i propozon 43-vjeçares që ta vërë në kontakt me një mik të tij, mjek dhe ai – pjesëtar i të njëjtit mision. Pas kësaj personi fillon të bisedojë me të në internet. Ai i dërgoi asaj një foto për të krijuar një imazh të pamjes së tij. Duke u zgjuar në mëngjes, 43-vjeçarja gjen… fjalë të bukura në ekranin e celularit të saj. “Mirëmëngjes dashuria ime. Si ke fjetur?” thuhet se është një nga qindra mesazhet që do t’i dërgojë në muajt e ardhshëm.
43-vjeçarja duket se u magjeps nga mesazhet që këmbenin me njeri – tjetrin. Pasi ka fituar besimin e tij, biseda e tyre shkon tek perspektiva e ardhjes në Greqi dhe me pretekstin se për të ndodhur kjo, si ai dhe shoku i tij duhet të “zgjidhin” kontratat dhe të paguajnë dëmshpërblim. Për pjesën financiare, nga shkresat e lëndës rezulton se ai “bisedon” kryesisht me mikun e të supozuarit Dr. Michael Wooden dhe për ta bindur atë se ky nuk është një mashtrim, ata dërgojnë mesazhe me udhëzime specifike dhe një dërgues që mban një adresë emaili të OKB-së. Gjatë gjithë kësaj kohe, 36-vjeçarja duket se nuk e humb rastin për të bindur viktimën për nevojën për të vazhduar depozitimin e parave (kryesisht në bitcoin), duke luajtur, sipas denoncuesit, një rol aktiv. Pasi i është drejtuar tashmë Prokurorisë së Krimeve Kibernetike, është planifikuar një operacion ku 43-vjeçarja i dorëzon 36-vjeçares kartëmonedha të paracaktuara 10 mijë euro. Menjëherë pas kësaj është bërë arrestimi në flagrancë i shqiptares shqiptare. Ajo pritet të kërkojë falje nesër, kur do të vendoset edhe trajtimi penal.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...