“Sekreti” i madh i luftës: Thesari i gjetur në nëntokën e Ukrainës

- Advertisement -

Mbi një thesar të çmuar duket se është “ulur” Ukraina , e cila ka në nëntokën e saj disa nga depozitat më premtuese të litiumit – një material jashtëzakonisht i rëndësishëm për elektrifikimin .

Ky metal konsiderohet nga industria e automobilave si karikuesi kryesor, pasi asnjë material tjetër nuk mund të thithë dhe ruajë një sasi kaq të madhe të energjisë elektrike për një kohë kaq të gjatë.
Për këtë arsye, nuk është ekzagjerim të pohohet se bateritë e litiumit janë për elektrifikim ashtu siç janë lëndët djegëse fosile për makinat konvencionale. automjeteve. Prandaj “humbja” që po ndodh tani, për aksionet është e madhe.
Rajoni Donbas i Ukrainës, i cili para luftës kontrollohej nga separatistët rusishtfolës dhe pro-rusë, vlerësohet të ketë litium të bollshëm. Në fund të fundit, megjithëse Ukraina deri më tani nuk është një “lojtar” domethënës në tregun botëror, ajo tashmë ka tërhequr interesin e kompanive të mëdha. E gjithë kjo, natyrisht, para se të shpërthente kriza.
Investitorët nga Kina dhe Australia, për shembull, i ishin afruar Kievit për të eksploruar mundësinë e investimeve të mëdha , me synimin për të shfrytëzuar rezervat e disponueshme. Madje, spekulohet se vendi i Europës Lindore është pronar i një prej depozitave më të mëdha të pashfrytëzuara, me një kapacitet prodhues prej 500 mijë tonësh.
Litiumi evropian i Australisë duket se ka siguruar të drejta për stoqet në rajonet Kirovograd dhe Donetsk, ndërsa Chengxin Lithium i Kinës ka kërkuar të bëjë të njëjtën
gjë në minierat perëndimore.
Sigurisht që sot e gjithë kjo është krejtësisht në ajër, pasi pushtimi rus ka lënë mënjanë “çdo zhvillim”. “Mund të mos jetë motivi kryesor i pushtimit, por shpjegon pse Ukraina është kaq e rëndësishme për Rusinë,” tha Rod Schoonover , një analist në Ecological Futures Group.
Tregu global, për më tepër, ka frikë nga mungesa e litiumit dhe metaleve të tjera, të cilat janë të nevojshme për kalimin në energjinë e gjelbër . Duhet theksuar se Kina, Australia dhe Kongo kanë rezerva ndërkombëtare të litiumit ¾ , gjë që e bën të nevojshme gjetjen e “lojtarëve” të tjerë.
Nuk është rastësi që, mes kërkesës në rritje për automjete elektrike, çmimi i litiumit ishte rritur me 600% krahasuar me vitin e kaluar, madje edhe para fillimit të krizës ruso-ukrainase. Dhe e gjithë kjo, ndërkohë që kërcimi i çmimit të benzinës e bën gjithnjë e më të rëndësishme blerjen e një makine elektrike.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Aktivitet sensibilizues “Jo dhunës ” ndaj grave (Video)

Projekti “Rinia në Fokus II”, me mbështetjen e Bashkisë...

Sukses i rradhës i sportistit sarandiot në SHBA, Enea Lapa (Video)

Një sukses i garantuar i sportistit sarandiot me banim...

E çuditshme, por e vërtetë, deti s’gjen qetësi as në dimër(Video)

Edhe pak ditë dhe hymë zyrtarisht në stinën e...

Dritat e pemës së Krishtlindjeve në Athinë, ndizen nga Kryebashkiaku Gurma

Sot në Athinë pak orë më parë... Të gjithë bashkë...