Saranda edhe sot me turistë, spikat Domeniko Albaneze banor prej 4 – vitesh në qytet.(Video)

- Advertisement -

Mbërriti në orët e para të mëngjesit të sotëm kroçera VOLENDAM e kompanisë amerikane të kroçerave Holand America Cruises Line..
Zbritën në Portin e Sarandës rreth 682 turistë të nacionaliteteve të ndryshme, nga kontinenti Europian dhe ai Amerikan..
Turistët vizituan qytetin e Sarandës dhe sitet turistike të Butrintit, Mesopotamit, Syrin e Kaltër etj. Një pjesë e tyre preferuan të qëndronin në qytet dhe të shëtisnin në bulevard, apo dhe të uleshin nëpër lokalet që gjënden buzë detit. Duke ndjekur me kamerën tonë turistët, hasëm rastësisht tek një banor i Sarandës, i huaj, italian por që prej katër vitesh ai banon disa muaj çdo vit në Sarandë. Ajo që na bëri përshtypje në prononcimin e tij ishte dashuria që ai ushqente për qytetin, njerëzit, detin,klimën, ushqimet, peshkun, gatimet tradicionale si mishin e pjekur, kukurecin etje, që ai i kishte provuar në pikat e ndryshme turistike të Sarandës, Delvinës e më gjerë. Quhet Domeniko Albaneze dhe na dha këtë prononcim. Ndiqni videon.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...