Po kryhet një studim, ministrja Balluku: Familjet që harxhojnë më shumë se 700 Kwh do të paguajnë më shtrenjtë

- Advertisement -

Qeveria po kryen një studim për të përcaktuar një fashë normale, pra se na kilovat/orë i duhet një familje për të masur një konsum normal.

Ende nuk është marrë asnjë vendim, por ministrja Balluku bëri me dije se fasha është rreth 700 kilovat orë. Për familjet që duan të konsumojnë mbi këtë fashë do të paguajnë më shtrenjtë dhe nuk do të ketë subvencionim për pjesën shtesë.
“Ne jemi në përfundim të një analize të thellë për të dalë në përfundimin se sa kilovat orë I duhen një familjeje për të pasur një konsum normal, duke përfshirë këtu edhe familjet me numër të madhe edhe familjet e vogla. Për ta bërë më të kuptueshme, pra për të pasur eketroshtëpiake, për të pasur ngrohje mesatare, për të pasur të gjitha funksionet e një familje, sepse flasim gjithmonë për fashën e familjarëve, jo për biznesin e vogël. Këta të fundit do të vazhdojmë ti mbrojmë me çmimet që kemi vendosur nga fillimi sepse është e rëndësishme për ekonominë mbështetja e këtij grupi.
Sa i përket familjarëve, duke u bazuar në një studim të mirëfilltë, si cila mund të quhet një fashë normale, atëherë çdo kilovat orë mbi këtë sasi do të faturohet me çmimin normal të tregut dhe jo më me subvencionin nga qeveria. Ajo që po bëjmë sot është diferencimi i një fashe, nuk është sekret, pak a shumë të gjitha studimet na çojnë në fashën rreth 700 700 kWh, nuk është marrë ende asnjë vendim. Rreth 700 700 kWh konsiderohet një konsum normal për një familje mesatarisht për 4 ose 5 anëtarë. Ndërkohë mbi këtë fashë, e cila nuk është aprovuar akoma do të paguhet me çmim më ta lartë.
Ne na është dashur t’i futemi kësaj analize për t’i ofruar qytetarit me çmim të subvencionuar aq sa energji mund të klasifikohet e nevojshme, kush do të përdorë më shumë do ti duhet ta paguajë me çmim normal”, sqaroi ministrja./Monitor

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...