Për ndjekjen e përgjakshme në Perama, Greqi, u arrestuan shtatë policë

- Advertisement -

Rreth orës 5.30 të pasdites të së shtunës, shtatë punonjësit e policisë që morën pjesë në ndjekjen e përgjakshme në Peramë, që rezultoi me plagosjen me vdekje të 20-vjeçarit, u arrestuan me akuzën e vrasjes me mashtrim të mundshëm.
Ata janë gjashtë policë dhe një oficer (rreshter). Të gjithë ata shërbejnë në ekipin DIAS të Atikës Perëndimore. Sipas informacioneve, kjo procedurë është ajo e parashikuar në çdo rast kur ka një person të vdekur nga zjarri i policisë. Bëhet me dije se ndjekja filloi kur oficerët e policisë DIAS i kishin bërë thirrje për të ndaluar për kontroll një automjeti ku ishin tre person, por shoferi shtoi shpejtësinë dhe u largua. Në Peramë, drejtuesi i mjetit ka qëlluar, sipas ELAS-it, mbi pesë makinat e DIAS-it dhe më pas efektivët e policisë e kanë qëlluar atë duke e lënë në vend. Në të njëjtën kohë, një person tjetër që ishte në automjet dhe shtatë policë kanë mbetur të plagosur.
Kishte informacione që rëndonin pozitën e policisë, të ardhur nga gradat më të larta të Policisë Helenike. Sipas këtyre informacioneve, në një moment dhe ndërkohë që ndjekja ishte në vazhdim, të gjithë punonjësit e policisë janë urdhëruar të ndalojnë të gjitha aktivitetet e ndjekjes për arsye sigurie pasi zhvillimi i gjithë rastit bëhej gjithnjë e më i rrezikshëm.
Gjithmonë sipas të njëjtave qarqe të gradave të larta të Policisë greke, efektivët e policisë pjesëmarrës kanë vijuar ndjekjen, ndaj ka dy mundësi: Sipas mundësisë së parë, punonjësit e policisë pjesëmarrës nuk kanë dëgjuar urdhrin për shkak të një lidhje problematike me sallën e operacionit.
Dhe sipas mundësisë së dytë, oficerët e policisë të përfshirë në ndjekje nuk iu bindën urdhrit. Bëhet me dije se gjatë hetimeve pas përfundimit të ngjarjes së përgjakshme në Peramë, në mjetin e ndjekur nuk u gjet asnjë armë, as pasagjerëve të tij dhe sigurisht që 20-vjeçarit të shënuar nuk iu gjet armë. Vetëm ky fakt ka rënduar pozitën e punonjësve të policisë që kanë marrë pjesë në ndjekje në lidhje me videot ekzistuese ku shihet dhe dëgjohet granatimi i të shtënave nga punonjësit e policisë.

Kronika e persekutimit dramatik

Një alarm është dhënë në orët e para të së shtunës në zonën e Pireut pas një makine të ndjekur nga romët, e cila ka sjellë si pasojë një sherr të përgjakshëm dhe vdekjen e një pasagjeri. Dy makina të DI.AS. kanë tentuar të ndalojnë për kontroll mjetin në zonën e Rentit, por drejtuesi i mjetit ka shtuar shpejtësinë. për të shpëtuar. Pasoi një ndjekje e gjatë dhe më në fund policia bllokoi makinën disa kilometra larg, në një zonë të Peramës. Aty, sipas informacioneve të mediave greke drejtuesi i makinës për të shpëtuar ka përplasur 4 makineritë e ekipit të DI.AS. që e kishin rrethuar. Pas kësaj ka ndodhur një përplasje, me pasojë plagosjen për vdekje të një pasagjeri, plagosjen e rëndë të të dytit dhe plagosjen e shtatë punonjësve të policisë që i kanë ndjekur. I treti, arriti të ikte në këmbë në malin e Peramës.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...