Nga Ukrahina në Sarandë jo si turiste, por si refugjate (Video)

- Advertisement -

Pershendetje ju jeni nga Ukraina, pse jeni sot ne Sarande?
-Po une jam nga Ukraina dhe ne e nisem rrugetimin tone nga Kievi dhe vendosem te zgjidhnim shtetin shqiptar me shume per femijet, per klimen e mire qe ky vend ka. Ne do te shkojme ne Gjermani pasi kemi miqte tane aty. Per shkak te situates eshte veshtire te udhetosh drejt e ne Gjermani nga Kievi pasi ka shume njerez qe po i drejtohen Gjermanise tani, prandaj ne erdhem ne Shqiperi e nga Shqiperia do udhetojme pas 5 ditesh ne Gjermani.
-SI ISHTE SITUATA NE UKRAINE KUR JU U LARGUAT?
-Ne u larguam disa ore para se te fillonte lufta
DHE ERDHET NE SHQIPERI ME FAMILJEN TUAJ?
-Po jam me bashkeshortin dhe femijet e mi.
-DHE DO TI DREJTOHENI GJERMANISE?
-Po.
-KENI TE NIOHUR ATY?
-Po ne kemi miqte tane aty por dhe ne se kemi vendosur ende nese do te rrime ne Gjermani apo do te levizim diku tjeter.
-SI JU PRITI SHQIPERIA JU?
-Eshte hera e pare qe ne gjendemi ne Shqiperi dhe njerezit jane treguar shume te sjellshem me ne dhe jemi shume te surprizuar pasi te gjithe na kane ofruar ndihmen e tyre kur kane marre vesh se ne kemi ardhur nga Ukraina.

 

 

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Aktivitet sensibilizues “Jo dhunës ” ndaj grave (Video)

Projekti “Rinia në Fokus II”, me mbështetjen e Bashkisë...

Sukses i rradhës i sportistit sarandiot në SHBA, Enea Lapa (Video)

Një sukses i garantuar i sportistit sarandiot me banim...

E çuditshme, por e vërtetë, deti s’gjen qetësi as në dimër(Video)

Edhe pak ditë dhe hymë zyrtarisht në stinën e...

Dritat e pemës së Krishtlindjeve në Athinë, ndizen nga Kryebashkiaku Gurma

Sot në Athinë pak orë më parë... Të gjithë bashkë...