Nga 1 qershori, në Ditën e Fëmijëve, dhe në emër të Fëmijëve, do të ndalohet përdorimi i qeseve plastike njëpërdorimshme

- Advertisement -

-Merr trajsen, çantat prej cope, torbat shumeperdorimshe!
Sepse qeset plastike njëpërdorimshme prej 1 qershorit hiqen nga qarkullimi.
Sot në Komisionin për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin ku pati mirëkuptim nga të gjithë për qëllimin e projektamendimeve në ligjin nr. 10463/2011 “Për Menaxhimin e Integruar të Mbetjeve”, ose siç të gjithë e njohim nismën që ndalon prodhimin, përdorimin dhe importimin e qeseve plastike , konkretisht:
-Qese plastike mbajtëse;
-Qese të lehta plastike mbajtëse;
-Qeset shumë të lehta plastike mbajtëse;
-Qese plastike mbajtëse oxo-degradueshme ose oxo-biodegradueshme.
Nisma jo vetëm shkon përkrah direktivave të BE, por është e domosdoshme që të mos kemi më degë pemësh të ngjyrosura nga qeset e as gjallesa që fatkeqësisht dëmtohen nga ngrënia e plastikës.
Pa qese plastike, për një mjedis të shëndetshëm për fëmijët tanë,”bën publike në faqen e saj ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...