NË FTERRË TE TENO LONA

Me Sinanin, Trifonin e Dëfrimin në një vizitë te Teno Lona në Fterrë.
Tenua, rapsodi i njohur i këtij fshati, vazhdon të rrojë në vatanin e të parëve të tij edhe pse shumë e shumë të tjerë banorë kanë vite që e kanë braktisur.
Një vend banim nga më të njohurit e më historikët në Labëri, vendlindje e shumë burrave mëndje ndritur në shekuj, tani i mbetur nën pushtimin e shpërbërjes.
Gjashtëdhjetë e pesë banorë janë fare pak për të mbajtur ndezur zjarrin në vatrat e një fshati dikur me histori e trashëgimi të madhe…
Me ne bashkohet edhe Hasan Mehmeti, këngëtari i njohur i këtij fshati i cili shumë nga vargjet e Teno Lonës i ka jetësuar në këngë…
PËR RAPSODIN TENO LONA
Falët: S. Gjokoli
Marrës: D. Mustafaraj
Kthyes: S. Gjoleka
hedhës e iso: të tjerët
Në Fterrë hapet jehona,
Bëhet këngë te Teno Lona.
Një jetë për këngën shkrirë,
Këngët e Fterrës së mirë.
Vargje për këngë e për valle,
Për kala e festivale.
Këtu në Fterrën e bardhë,
Ku rrjedhin ujrat ujvarë.
Fterra blerime mbuluar,
Sofra labe përher shtruar.
Këtu malesh shkon jehona,
Për rapsodin Teno Lona.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...