Në 78 – vjetorin e 12 dëshmorëve të luftës për çlirimin e Konispolit

- Advertisement -

Si çdo fundmarsi edhe sot në Konispol u përkujtua 78 – vjetori i sulmit partizan mbi garnizonin gjerman ku pati shumë të vrarë nga gjermanët por edhe nga rradhët e partizaneve pati 12 të vrarë, që i janë rreshtuar altarit të lirisë. Drejtues të bashkisë, banorë,të rinj e të reja konispolatë, por edhe nga kryesia e , ish pasardhës veteranësh, me kurora me lule u drejtuan në vorrezat e dëshmorëve për homazhe.

“Nder dhe lavdi në shekuj të të rënëve të luftës.
U përkujtua sot në Konispol 29 Marsi i vitit 1944 në nderim te rënies së 12 dëshmorëve në luftën për çlirimin e Konispolit , shkruhet në faqen e bashkisë Konispol.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...