Moti i keq: Shkatërrime biblike në Kretë

Imazhe të shkatërrimit biblik shihen në shumë zona në Kretën lindore pas kalimit të motit të keq mesditën e së shtunës,që rezultoi tragjikisht në humbjen e padrejtë të fotografit 45-vjeçar Kostas Vergakis, i cili u gjet i vdekur nga brigada e zjarrfikësve kur makina e tij u përfshi nga një përrua i vrullshëm në Agia Pelagia, ndërsa pasagjeri i tij 45-vjeçar është ende i zhdukur.
Përtej pamjeve të dhjetëra makinave që notojnë në baltë, nga lumi i thatë që vërshoi dhe i përfshiu në fushën e hapur të basketbollit në zonën e Agia Pelagjisë, situata tragjike e përjetuar nga banorët e zonës përshkruhet në mënyrë elokuente në fjalët e Guvernatorit Rajonal të Kretës, Stavros Arnautakis, i cili foli për motin më të keq që ka goditur ishullin në 100 vjet.
“Situata është me një fjalë tragjike në Agia Pelagia. Shkatërrimet janë të mëdha, dëmet materiale janë të mëdha. Duke biseduar me profesorët që kanë mbledhur të dhëna meteorologjike, ata më thanë se Kreta nuk kishte parë nivele kaq të larta shiu dhe një intensitet kaq të madh në 100 vitet e fundit. Për momentin prioritet është mbrojtja e qytetarëve. Fatkeqësisht, ne vajtojmë humbjen e një bashkëqytetari tonë dhe po kërkojmë një grua të zhdukur”, theksoi zoti Arnautakis.
Ndërkohë, ankthi arrin kulmin teksa kalojnë orët për fatin e 45-vjeçares së zhdukur, pasi zhytësit për shkak të natës dhe materialeve të shumta portative të pranishme në det nuk po vazhdojnë dot detyrën për gjetjen e saj. Gruaja 45-vjeçare, e cila është nënë e dy fëmijëve, ka hapur derën e pasagjerit dhe ka dalë nga makina e fotografit të ndjerë Kostas Vergakis, në përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar veten, por u përfshi nga ujërat e vrullshme. Kërkimi për të rezultoi i pasuksesshëm, ndërsa bashkëshorti dhe djali i saj u gjetën herët në Agia Pelagia, në vendin e kërkimit.
“Ne erdhëm këtu me djalin tim dhe u përpoqëm t’i ndihmonim por brenda automjetit gjetëm vetëm burrin e vdekur, gruaja ime mungonte. Do të doja të ishte gjallë, vetëm kaq dua”, tha i shoqi, duke pritur me ankth një lajm pozitiv. Presidenti i OASP-së, Efthymis Lekkas ndodhet në Agia Pelagia pas motit të keq vdekjeprurës që goditi zonën. Z. Lekkas po kryen inspektime si në Agia Pelagia ashtu edhe në zonat e prekura nga moti i keq, ndërsa do të zhvillojë kontakte dhe diskutime me agjencitë përkatëse.
Zëdhënësi për shtyp i Zjarrfikësve, Ioannis Artophios tha në një konferencë urgjente të mbajtur pasdite, se ashpërsia e fenomenit në nivel lokal tejkaloi çdo parashikim meteorologjik. Ai shtoi se përmbytje ekstreme kanë ndodhur në njësitë rajonale Heraklion dhe Lasithi të Kretës dhe nënvizoi se Qendra Operative e Brigadës Zjarrfikëse ka marrë 453 thirrje brenda një ore.
Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se moti i keq dhe fenomenet e rënda të motit janë zhvendosur në lindje të Kretës dhe reshje intensive tashmë po ndodhin në Karpathos dhe Kasos. “Të gjitha forcat tona në Rodos, Karpathos, Kasos dhe Kastellorizo ​​janë në gatishmëri të shtuar për çdo ngjarje të përmbytjes”, theksoi ai.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...