Mirela Kumbaro në Sarandë: Qeset plastike hiqen në qershor, nisma do reduktojë ndotjen e mjedisit

- Advertisement -

Nga 1 qershori nuk do të lejohen qeset plastike njëpërdorimshe.
Sipas ministres së Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro kjo nismë pritet të reduktojë ndotjen në vend.
Po ashtu, ajo njoftoi se në të gjitha qytetet do të aplikohet skema e menaxhimit dhe riciklimit të mbetjeve. Nismë kjo e nisur në fillimisht në bashkinë e Sarandës.
“Nga 1 qershori nuk do të ketë më qese plastike një perdorimshme”, tha ministrja Kumbaro në panairin e ditës sē premte. Ndërkohë kryebashkiaku, Adrian Gurma tha se projekti për riciklimin do të vazhdojë të aplikohet me qëllim që qyteti të jetë më i pastër gjatë sezonit turistik.
“Eshtë shembulli më i mirë që duhet të japim. Për të pasur një qytet më të pastur për rritjen e fëmijëve por edhe për turistët”, u shpreh Gurma.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...