Ministri i Financave i Turqisë jep dorëheqjen

- Advertisement -

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan emëroi të mërkurën mbrëma një ministër të ri të financave në mes të trazirave në ekonominë turke gjatë javëve të fundit, kolapsit të ri të monedhës së saj dhe rritjes së inflacionit.
Me një urdhër ekzekutiv presidencial të lëshuar në mesnatë, kreu i shtetit zëvendësoi ministrin e Financave Lutfi Elvan me zëvendësministrin e Jashtëm Nureddin Nebati. Sipas dekretit presidencial, zoti Erdogan pranoi dorëheqjen e z. Elvan dhe në vend të tij emëroi zotin Nebati. Z. Elvan pasoi Berat Albayrak, dhëndrin e zotit Erdogan, pas dorëheqjes së tij në nëntor 2020.
Emërimi i tij ishte mirëpritur nga organizatat e punëdhënësve dhe analistët.Por mandati i tij u karakterizua nga kriza. Mëngjesin e djeshëm, banka qendrore turke ndërhyri për të ndaluar rënien e lirë të paundit turk, i cili brenda një muaji humbi 30% të vlerës kundrejt dollarit.Ashtu siç dëshironte presidenti, institucioni – zyrtarisht i pavarur – uli normën e interesit udhëzues në nëntor (nga 16 në 15%) për të tretën herë në dy muaj, në një kohë kur inflacioni po i afrohet 20% nga viti në vit. katër herë objektivi i qeverisë.
Ndryshe nga teoria tradicionale ekonomike, presidenti Erdogan thotë se normat e larta të interesit çojnë në rritje të çmimeve. Ai siguron se reduktimi i tyre mbështet prodhimin dhe eksportin.
Nga viti 2019, zoti Erdogan shkarkoi tre guvernatorët e bankës qendrore, të cilët kundërshtuan dëshirën e tij për të parë rënien e normave të interesit.Brenda vitit 2021, paundi turk humbi 40% të vlerës së tij kundrejt dollarit amerikan.

https://www.zougla.gr/money/agores/article/tourkia-pareti8ike-o-ipourgos-ikonomikon

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...