Lufta në Ukrainë: Zëvendës Shefi i Gardës Kombëtare Ruse arrestohet nga FSB

- Advertisement -

Humbjet e përditshme të Rusisë në frontin e luftës kanë shkaktuar pakënaqësi të Vladimir Putinit. Sipas një postimi në Twitter, gazetari investigativ Gristo Grozev, duke cituar burime të pavarura, shërbimi rus i sigurisë FSB (pasardhësi i KGB-së), arrestoi zëvendësdrejtorin e Gardës Kombëtare Ruse, Roman Gavrilov.
“Tri burime të pavarura raportojnë se gjenerali Roman Gavrilov, zëvendëskomandanti i Gardës Ruse (pjesë e ushtrisë së brendshme të Federatës Ruse, e cila pësoi viktima të rënda në Ukrainë), është arrestuar nga FSB. “Gavrilov ka punuar edhe në të kaluarën në Gardën Presidenciale, domethënë në sigurinë personale të Putinit”, tha Grozev.
Arsyet e arrestimit të Gavrilov nuk dihen për momentin, por sipas disa burimeve, oficeri rus u arrestua për “rrjedhje të informacionit ushtarak, me pasojë humbjen e jetës ” . Në të njëjtën kohë, dy burime të tjera vënë në dukje se Gavrilov bëri “përdorim të kotë të karburantit” , me rezultatin që shumë tanke ruse “qëndrojnë në mes të rrugës” nga karburanti, siç kanë treguar shumë video të forcave ukrainase.

“Ndërsa është e vështirë të merret me mend se çfarë saktësisht do të çojë likuidimi/rirregullimi në krye të forcave të sigurisë, një gjë është e qartë: Putin pa dyshim e njeh krizën që po kalon ky operacion. Është aq e thellë sa ndryshon gjeneralët gjatë një lufte – aspak një praktikë e mirë.”, komenton edhe gazetari.
Megjithatë , mediat ruse raportojnë se Gavrilov u dëbua për arsye të panjohura nga drejtori i Shërbimit Federal të Gardës Kombëtare të Federatës Ruse Viktor Zolotov. Spiunët rusë në arrest shtëpiak Vladimir Putin, ndërkohë, akuzon shërbimet ruse të sigurisë për rezistencë ndaj ukrainasve, ka thënë një ekspert i lartë i inteligjencës.Anatoly Bolioh dhe u vendosën në arrest shtëpiak. Siç u zbulua nga Andrei Soldatov, burime brenda FSB-së konfirmuan ndalimin e të dy burrave.
Arrestimet e oficerëve të FSB-së janë konfirmuar nga Vladimir Osetskin, një aktivist rus i të drejtave të njeriut i cili ndodhet në ekzil. Ai shtoi se oficerët e FSB-së kishin kontrolluar shtëpitë e më shumë se 20 kolegëve të tyre në Moskë, të cilët dyshoheshin se flisnin me gazetarët.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...