Lufta në Ukrainë: Kuleba mbërrin në Antalia – Sot do të takohet me Lavrov

- Advertisement -

Dmitro Kouleba ka mbërritur së fundmi në Antalia, ku është pritur nga homologu i tij turk, Mevlüt Tsavousoglu. Ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë do të kenë sot takimin e tyre të parë kokë më kokë në Turqi që nga shpërthimi i luftës më 24 shkurt.
Sergei Lavrov (i cili mbërriti në qytet dje) dhe Dmitry Kuleba u pritën nga Ministri i Jashtëm turk në Antalia në një resort turistik i preferuar nga shumë turistë rusë.
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan , i cili ka rritur përpjekjet e ndërmjetësimit që nga shpërthimi i krizës, siguroi të mërkurën se Turqia “mund të bisedojë me Ukrainën dhe Rusinë”. “Ne po punojmë që kjo krizë të mos kthehet në tragjedi”, shtoi ai.
Presidenti turk do të bisedojë me homologun e tij amerikan Joe Biden rreth orës 17:00, njoftoi mbrëmë Shtëpia e Bardhë.
Ukraina dhe Rusia ranë dakord të mërkurën për të shpallur një armëpushim tjetër 12-orësh në një seri të ashtuquajturave korridore humanitare për evakuimin e civilëve.
Z. Kuleba siguroi dje përmes Facebookut se do të bëjë gjithçka për t’i bërë bisedimet “sa më efektive”, duke theksuar megjithatë se pritshmëritë e tij janë “të kufizuara”. “Unë nuk kam shpresa të mëdha, por ne do të bëjmë gjithçka për të përfituar maksimumin nga kjo,” tha ai, duke paralajmëruar se “gjithçka do të varet nga udhëzimet që Lavrov ka marrë para bisedimeve”.
Të dy ministrat do të takohen gjithashtu më vonë sot me drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), në funksion të bisedimeve që synojnë “avancimin e çështjes urgjente të sigurisë në objektet bërthamore të Ukrainës”, tha Rafael Grossi përmes Twitter.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...