“Luani i Artë”: Mafiozi shqiptar kontrollon tregtinë e skllevërve emigrantë në Kanalin anglez

Një mafioz shqiptar është bosi i madh i rrjetit të trafikut të paligjshëm të emigrantëve në Kanalin anglez mes Francës dhe Britanisë. “Luani i artë” siç quhet nga njerëzit e tij, është një kontrabandist shqiptar që dërgon emigrantë në Britani me varkë dhe fiton 1 milion funte në javë nga “tregtia e mjerimit”, sipas një investigimi gazetaresk të Daily Mail. Anëtarët e parlamentit britanik kanë bërë thirrje për veprim urgjent për të “shkatërruar” rrjetet e kontrabandës së njerëzve që nxjerrin miliona paund nga kalimet e rrezikshme të Kanalit.
Vetë mafioz u tha gazetarëve të paraqitur si klientë se donte 4500 £ nga secili për t’i dërguar ata në Britani nga Franca dhe premtoi se autoritetet britanike do t’u jepnin ushqim, batanije dhe çdo gjë tjetër që u nevojiteshin përpara se të futeshin në një hotel. “Pas kësaj mund të shkosh ku të duash”, i tha ai.
Në fakt, mafiozi shqiptar u arrestua nga policia franceze, pak orë pasi u takua me gazetarët e Daily Mail, për t’u liruar mëngjesin e nesërm për të vazhduar menjëherë biznesin e tij.
Banda e tij është vetëm një nga një numër i bandave shumë të organizuara trafikimi që ekzistojnë në Francën veriore – dhe ka më shumë se 600 njerëz në një listë pritjeje për vende në varka të vogla.
Hetimi i Daily Mail zbuloi gjithashtu se lufta e bandave – me përplasje të shpeshta të armatosura mes tyre – është në lulëzim të plotë dhe trafikantët po luftojnë njëri-tjetrin për kontrollin e kampeve të paligjshme dhe zonave të sigurta në plazhe.
Më shumë se 32,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin me varka të vogla deri më tani këtë vit – më shumë se sa arritën gjatë gjithë vitit 2021.
Shqiptarët përbënin rreth 60% të ardhjeve verore. Udhëtimi me varkë të vogël është jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe ndonjëherë vdekjeprurës. Nëntorin e kaluar, një varkë me 27 emigrantë – shumë prej tyre fëmijë – u mbyt kur një gomone u përmbys në Calais.
Më shumë tragjedi u regjistruan në shtator të vitit 2022, kur dhjetëra emigrantë u morën nga deti në Kent pasi një varkë u përmbys. Vetëm javën e kaluar, një varkë u përmbys në Calais me 57 persona në bord, kryesisht emigrantë shqiptarë, përfshirë 17 fëmijë, dy prej të cilëve foshnja.
Daily Mail ka zbuluar se industria e kontrabandës me njerëz po lulëzon pavarësisht rreziqeve dhe përpjekjeve për të parandaluar kalimet e paligjshme dhe deportimin e shpejtë të shqiptarëve pasi kërkesat e tyre për azil refuzohen masivisht.
Place de la Gare në Dunkirk – shtëpia e stacioneve të trenave dhe autobusëve – është bërë tani një qendër kryesore për ata që udhëtojnë në MB, sipas hetimit të përbashkët të Daily Mail me programin shqiptar ABC News Piranja. Hotelet e lira që rrethojnë sheshin janë mbushur plot me emigrantë që presin një varkë, ndërsa shoferët e taksive ofrojnë një ofertë speciale prej 30 eurosh për t’i çuar në një nga kampet e paligjshme të përqendrimit të trafikantëve. Rritja e emigrantëve të paligjshëm shqiptarë në zonë që presin dritën jeshile për të kaluar ka bërë që disa shitës dhe kafene në Dunkirk të hapen tashmë edhe të dielave për të akomoduar klientët shtesë…
Në një kafene me pamje nga stacioni i trenit, gazetarët e Daily Mail u takuan me “Luanin e Artë”, i cili vjen nga Vlora në jug të Shqipërisë.
Një tjetër emigrant nga Hasi në veri të Shqipërisë, i cili vetë priste një anije për në Angli, i tha një gazetari të Daily Mail, i cili u prezantua si një klient emigrant ilegal kur e pyeti se ku mund ta gjente: “Ai do t’ju gjejë vetë sepse mbledh shqiptarë për Angli. Gjithë kohën e kalon në shesh dhe i çon në hotelin ku po qëndron”.
Brenda pesë minutash, “Luani i Artë” kaloi një mik në rrugën e tij për në hotelin e afërt Le Lion d’Or ku ai është i vendosur dhe nga i cili mori pseudonimin e tij.
I veshur me pantallona të shkurtra, rrogoza dhe një bluzë Hugo Boss, ai u tha gazetarëve – duke imituar një çift të ri që shpresonte të arrinte në Angli – se ai mund t’i vendoste në një varkë për 9,000 £ kur moti të përmirësohej.
Shprehimisht u tha atyre: “Do t’ju ​​njoftoj. Do të dërgoj mesazhe sa më shpejt që ta di. I lutem Zotit që ta bëjë të mundur këtë. Moti është problemi. Nuk jam unë dhe të tjerët që jemi problemi”.
Të nesërmen, tashmë i veshur me një bluzë Armani, ai shkoi për kafe në një kafe në shesh. Pavarësisht rrezikut të madh të fundosjes së varkës së vogël, trafikanti shqiptar këmbënguli se “nuk kishte mundësi” që të shkonte keq. Le të themi se dikush mbytet në det, atëherë nuk kemi problem vetëm me shtetin”, tha ai. “Problemi kryesor është te familja e këtij personi. Askush nuk do të na falë për këtë”.
“Njerëzit në barkë thërrasin të afërmit e tyre dhe më pas ata thërrasin policinë e Mbretërisë së Bashkuar për t’ju marrë. Sapo të kaloni Kanalin Anglez, ata do t’ju japin ushqim, gjithçka. Nëse njerëzit janë të ftohtë, atyre u jepen batanije.
“Më pas ju lëshojnë në një kamp. Do të kalojnë një ose dy ditë para se të rezervoheni dhe të shihni nëse jeni në kërkim dhe më pas të liroheni dhe të dërgoheni në një hotel.
Trafikanti, i cili përdor një telefon celular me një numër spanjoll, udhëton përpara dhe mbrapa për në Dunkirk për të shmangur zbulimin. “Paratë e gatshme për udhëtimin duhet t’i paguhen partnerit të tij në Londër, më pas në vend që të dorëzohen me dorë në Francë,” shpjegoi ai.
Pas disa minutash me gazetarët, ai duhej të vazhdonte të fliste me disa nga klientët e tij të tjerë të ulur në tavolinën e kafesë tjetër.
Disa orë pas takimit ai u arrestua nga policia në një dush policie që mblodhi të gjithë shqiptarët që ndodheshin në atë kohë në kafene – me përjashtim të njërit që ishte në tualet. Të nesërmen në mëngjes, “Luani i Artë” ishte përsëri i lirë të merrej me punët e tij. “Ata nuk mund të bëjnë asgjë sepse unë kam dokumentet për të qëndruar këtu”, tha ai në një mesazh në WhatsApp.
Duke qenë se vijnë nga një vend kandidat për në BE, shqiptarët janë të lirë të hyjnë në Francë dhe të qëndrojnë për 90 ditë pa vizë. Trafikantë të tjerë veprojnë jashtë një kampi emigrantësh jashtë Dunkirkut, ku dhuna është një dukuri e përditshme, mes një beteje për kontrollin e tregtisë së kontrabandës. Emigrantët, të cilët kontaktohen nëpërmjet reklamave në rrjetet sociale, duhet të qëndrojnë në seksionin e kontrolluar nga vetë trafikanti i tyre, përndryshe do të ketë “probleme”.
Duke iu përgjigjur hetimit të fshehtë të Daily Mail, Natalie Elphicke, deputete konservatore për Dover, tha: “E gjithë kjo tregon pa mëdyshje se si kriminelët po përfitojnë nga kriza e migrimit në Channel për të nxitur operacionet e tyre të paligjshme në MB. Dhe kjo do të thotë se ka një nevojë urgjente për të punuar me Francën për të ndaluar anijet e vogla që largohen nga brigjet franceze, për të arrestuar kriminelët e pamëshirshëm dhe për të ndaluar shfrytëzimin që vazhdon. Duhet të merren masa të menjëhershme”.
Deputeti konservator për Ipswich Tom Hunt shtoi: “Është shumë shqetësuese, por ne e dimë se ka një industri pas saj. Ne duhet të shkatërrojmë modelin e tyre të biznesit”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...