Krime makabre të rusëve në Bucha

- Advertisement -

Zyrtarët ukrainas i treguan mediave ndërkombëtare heqjen e pesë trupave nga një bodrum në Bucha, një periferi e Kievit e rimarrë kohët e fundit nga forcat ukrainase.
Një ekip i CNN vizitoi bodrumin dhe pa kufomat përpara se të largoheshin. Ata ishin në fazë të avancuar të dekompozimit.Pesë burra ishin torturuar dhe ekzekutuar nga ushtarë rusë, tha një këshilltar i ministrit të brendshëm ukrainas, Anton Gerashchenko, për CNN në terren. CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e Gerashchenko.
Të vdekurit kishin duart e lidhura pas shpine dhe shumica prej tyre kishin disa plagë me armë zjarri, jo vetëm në kokë, por edhe në gjymtyrët e poshtme. Në dysheme pranë kufomave kishte disa gëzhoja fishekësh.Vullnetarët i hoqën trupat dhe i vendosën në çanta trupi, të cilat më vonë u morën.
Një vullnetar i tha CNN se ata kanë marrë trupa në një numër të madh, duke thënë, “me qindra, jo dhjetëra”. Vullnetari dhe njësia e tij i treguan CNN çantat e trupave të të paktën 30 personave që ishin gjetur të dielën, plus nëntë të tjerë të hënën, duke përfshirë pesë të gjetura në bodrum.
Kjo njësi është një nga disa që operojnë në periferi të Kievit.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...