Greqia dërgon municion, kallashnikov dhe armë antitank në Ukrainë me dy C-130

- Advertisement -

Në Pallatin Maximos është zhvilluar sot një takim nën kryeministrin Kyriakos Mitsotakis me pjesëmarrjen e ministrit të Mbrojtjes Kombëtare Nikos Panagiotopoulos dhe shefit të GEETHA Konstantinos Floros.
Kryeministri u informua për imazhin ushtarak në Ukrainë . Me vendimin e tij, Greqia i përgjigjet kërkesës së Ukrainës, në konsultim me aleatët e saj në NATO, partnerët e saj në BE. dhe duke treguar solidaritetin e saj praktik me popullin e testuar ukrainas, dërgon dy C-130 pajisje mbrojtëse në Poloni mesditën e së dielës , të cilat do të nisen për në Poloni, në kufirin me Ukrainën.Greqia po dërgon municione, kallashnikov dhe armë antitank.
Gjithashtu gjatë ditës do të dërgohet me dy avionë mallrash dhe ndihma humanitare të cilat do të shoqërohen nga zëvendësministri i Mbrojtjes Kombëtare Nikos Hardalias . Urdhrin për përgatitjen e ndihmës mbrojtëse dhe humanitare e ka dhënë Maximou dy ditë më parë
Për sa i përket ndihmave humanitare, këto janë pajisjet mjekësore të paralajmëruara dje nga ministri i Shëndetësisë Th. Plevris dhe barnat shtesë, batanijet, ushqimet dhe gjërat e nevojshme.

Në takim morën pjesë edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrit Grigoris Demitriadis dhe ambasadorja Anna-Maria Boura.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...